FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: Natolin (strona ujednoznaczniająca).
Palac w Natolinie 01

Pałac w Natolinie

Natolin - obszar MSI i osiedle na warszawskim Ursynowie, położone w rejonie ulic Płaskowickiej, Nowoursynowskiej, Przy Bażantarni, Jeżewskiego i Stryjeńskich. Taką nazwę nosi też zespół pałacowo-parkowy będący obecnie siedzibą Kolegium Europejskiego.

Administracja i podziałEdytuj

Kazury

Osiedle Natolin-Wyżyny – bloki przy ul. Kazury

Natolin leży w granicach dzielnicy Ursynów, będąc wg MSI jednym z jej obszarów. Tradycyjnie Natolin dzieli się na osiedla nazwane od dawnych wsi:

HistoriaEdytuj

Bloki natolin-kabaty

Natolińskie bloki z wielkiej płyty

Historia Natolina zaczyna się za panowania Jana III Sobieskiego, kiedy to król kupił wieś Milanowo, w której skład wchodził również las, na terenie dzisiejszego Natolina. W Milanowie zbudował Pałac w Wilanowie, a w Natolinie stworzył Bażantarnię i zwierzyniec, w którym polował. Chociaż nie postawił żadnego pawilonu ani pałacyku, od tego okresu datuje się historię Natolina.

Obszar dzisiejszego Natolina włączono do stolicy w 1951 roku. W latach 70. wieku przyjęto zasadę zagospodarowania Ursynowa w formie tzw. pasm – Natolin został zaprojektowany przez architekta Jacka Nowickiego[1]. W 1977 roku powstały tu pierwsze osiedla mieszkaniowe i bloki z tzw. wielkiej płyty.

Najważniejsze obiektyEdytuj

Galeria Ursynów

Galeria Ursynów

Wejście do stacji metra Natolin

Wejście na stację metra Natolin przy al. Komisji Edukacji Narodowej

Skrzyzowanie Natolin

Skrzyżowanie ulic Rosoła i Płaskowickiej

Wzgórze Trzech Szczytów

Wzgórze Trzech Szczytów

Przypisy Edytuj

  1. Lech Królikowski; Ursynów wczoraj, dziś, jutro; Warszawa 2014; str. 212


Obszary Ursynowa wg Miejskiego Systemu Informacji

DąbrówkaGrabówJeziorki PołudnioweJeziorki PółnocneKabatyNatolinPyryTeren Wydzielony Rezerwat "Las Kabacki"Skarpa PowsińskaStary ImielinStary SłużewUrsynów CentrumUrsynów PółnocnyWyczółki


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię