Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy mostu. Zobacz też: Most Syreny (film).
Most Syreny

Most Syreny (1985)

Filary Mostu Syreny

Zachowane filary Mostu Syreny (2015)

Most Syreny – funkcjonujący w latach 1985-2000 drogowy most saperski na Wiśle. Powstał jako tymczasowe rozwiązanie na czas remontu mostu Poniatowskiego i łączył dwa skrzyżowania: Tamki z Wybrzeżem Kościuszkowskim i Sokolej z Wybrzeżem Szczecińskim. Nazwa pochodziła od pomnika Syreny, koło którego most został ustawiony.

Most niskowodny zbudowano w 100 dni, od kwietnia do czerwca 1985 roku. Konstrukcję z elementów saperskiego mostu składanego Baileya zmontowały jednostki drogowa i kolejowa Ludowego Wojska Polskiego. Most składał się z dwóch równoległych nitek stalowych, które osadzono na 14 podporach. Szerokość obu mostów wynosiła 6 metrów. Najszersze z przęseł, umożliwiające żeglugę pod mostem, miało długość 28 metrów i znajdowało się między 5. a 6. podporą mostu.

Most Syreny wzniesiono na czas remontu mostu Poniatowskiego. Po zakończeniu prac, zdecydowano się go pozostawić na czas remontu innej sąsiedniej przeprawy – mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Wybudowanie mostu w tym miejscu stało się o tyle trafnym rozwiązaniem, że postanowiono wznieść tu przeprawę "z prawdziwego zdarzenia", a do czasu jej budowy pozostawić prowizoryczny most Syreny na swoim miejscu. Budowa nowego mostu rozpoczęła się jednak dopiero w 1999 roku. Most, nazwany błędnie Świętokrzyskim (była to ta sama przeprawa) wzniesiono równolegle do nadal funkcjonującego mostu Syreny. 22 września 2000 roku prowizoryczną przeprawę zamknięto i zdemontowano, a od 6 października tegoż roku zaczął funkcjonować most Świętokrzyski (nazwa pozostała po zaniechanym projekcie Trasy Świętokrzyskiej, mającej biec ulicą Świętokrzyską) .

Ostatnim pojazdem, który przejechał przez most Syreny, był autobus Klubu Miłośników Komunikacji MiejskiejIkarus 280 nr 9009. Po rozebraniu mostu Syreny, elementy zostały poddane konserwacji i wykorzystywane jej później przy remontach dróg. Były one użyte najpierw podczas odbudowy wiaduktu nad torami kolejowymi w alei Krakowskiej, a potem przy budowie dodatkowego wiaduktu na ul. Toruńskiej pomiędzy Marywilską a mostem Grota-Roweckiego. W 2013 roku z elementów tych powstał most w Kozłowie Szlacheckim nad Bzurą.

Po raz pierwszy elementy woskowych mostów składanych były stosowane przy budowie Trasy Łazienkowskiej w rejonie Głównego Urzędu Statystycznego. Jeździły tam po nich także tramwaje.

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement