FANDOM


Hala Mirowska (ślady po pociskach)

Ślady po pociskach

Hala Mirowska (tablica)

Tablica pamiątkowa

Miejsce pamięci na Hali Mirowskiej – miejsce pamięci zlokalizowane na budynku Hali Mirowskiej od strony placu Mirowskiego, w pobliżu narożnika z aleją Jana Pawła II.

Kiedy podczas powstania warszawskiego Niemcy zdobyli strategiczny dla nich odcinek trasy wschód-zachód wzdłuż ul. Chłodnej i pl. Mirowskiego, w ramach zemsty spędzili pod mur Hali Mirowskiej 510 Polaków i rozstrzelali ich w dniach 78 sierpnia. Wydarzenie to upamiętnia dzisiaj nie tylko umieszczona na hali tablica pamiątkowa, ale również jedyne w Warszawie autentyczne ślady po pociskach powstałe w wyniku rozstrzelania, zachowane na ścianie budynku od strony placu Mirowskiego.

Dziś miejsce to jest często niezauważane, zajęte przez handlujących na pobliskim chodniku sprzedawców. Wielu spośród nich wykorzystuje zachowane ślady po pociskach jako miejsca na wieszaki bądź śmietniki na niedopałki papierosów.

Zobacz teżEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię