FANDOM


Kadetow33 Kosciol

Kościół Parafii Św. Karola Boromeusza

Seczkowa

Ulica Sęczkowa

Las - osiedle oraz obszar MSI na terenie dzielnicy Wawer, liczy około 2 500 mieszkańców (2009). Jego zabudowa to głównie domki jednorodzinne, parterowe bądź piętrowe. Wbrew nazwie na terenie obszaru przeważają tereny podmokłe niziny wawerskiej.

HistoriaEdytuj

Pierwsze wzmianki o wsi szlacheckiej Las w pobliżu Zerzenia pojawiły się już w XV wieku. Następne mówią, że w XVII w wieś przechodzi w posiadanie Adama Kazanowskiego, a nazwa zostaje zmieniona na Koło. W niektórych źródłach funkcjonuje również nazwa "Tomków Las". W 1727 roku Las zostaje przyłączony do dóbr wilanowskich.

Wieś ze względu na położenie często dotykały wylewy Wisły. Ponadto Las był zobowiązywany do wyżywienia przechodzących armii np. napoleońskiej. Podczas powstania listopadowego wieś zniszczono. Po powstaniu styczniowym Las zostaje uwłaszczony i przyłączony do gminy Zagóżdż. W czasie dwudziestolecia międzywojennego wieś przeszła komasację gruntów, co spowodowało przeniesienie budynków w nowe lokalizacje. W 1939 Las w związku z likwidacją gminy Zagóźdź przyłączony zostaje do Wawra.

Podczas II wojny światowej na okolicznych terenach szkoliło się zgrupowanie "AK Wieś". W sierpniu 1944 roku Niemcy zmusili ludność wsi do budowy umocnień przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Następnie robotnicy zostali rozwiezieni do obozów koncentracyjnych, a także do Niemiec w charakterze pracowników przymusowych. Późniejsze walki spowodowały znaczne zniszczenia na terenie osady.

Po wojnie Las został odbudowany. W 1951 roku wieś wraz z Wawrem staje się częścią Warszawy. W 1960 zlikwidowano jednak dzielnicę Wawer, a Las przyłączono do Pragi Południe. Taki stan rzeczy utrzymał się do 1994 roku w którym wraz z nowym podziałem administracyjnym stolicy, Las znalazł się znowu w granicach dzielnicy Wawer.

Obszar MSIEdytuj

Las MSI

Obszar MSI

Las jako obszar MSI ograniczają: Wisła, Kanał Nowa Ulga (obecnie też Trasa Siekierkowska), ul. Płowiecka, następnie granica idzie wzdłuż Rowu Zerzeńskiego aż do Kanału Nowe Ujście który staje się nową granicą aż do Wisły. Las sąsiaduje z następującymi obszarami: Gocław, Marysin Wawerski, Wawer (obszar MSI) oraz Zerzeń.

Ważniejsze obiektyEdytuj

Jezioro Zabie

Jezioro Żabie

Na terenie obszaru Las znajdują się:

Linki zewnętrzneEdytuj


Obszary Wawra wg Miejskiego Systemu Informacji

AleksandrówAninFalenicaLasMarysin WawerskiMiedzeszynMiędzylesieNadwiśleRadośćSadulWawerZerzeń


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię