FANDOM


Krzysztof Kolberger
Data urodzenia:13 sierpnia 1950 r.
Miejsce urodzenia:Gdańsk
Data śmierci:7 stycznia 2011 r.
Miejsce śmierci:Warszawa
Rodzaj działalności:aktor, reżyser

Krzysztof Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.

Krzysztof Kolberger był absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m. in. w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przez Telewizję TVN przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005 roku.

Znany był m. in. z ról w "Romeo i Julii", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "Kornblumenblau" oraz "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy". W latach 80. dubbingował rolę Rudiego Jordacha w serialu telewizyjnym produkcji USA "Pogoda dla bogaczy". W roku 2000 był narratorem w reżyserowanej przez Andrzeja Wajdę ekranizacji poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".

Zmarł 7 stycznia 2011 roku po długiej walce z chorobą nowotworową, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię