Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Krzysztof Kiersnowski – inżynier, notariusz przy warszawskim Sądzie Okręgowym, rejent hipoteki warszawskiej, zasłynął z działalności filantropijnej.

Był on właścicielem folwarku Płudy, z którego chciał uczynić letnisko na wzór Otwocka zalesiając tamtejsze piaszczyste wydmy. Letnisko to było projektowo w księgach wieczystych nazywane "Osada Zawada I".

Kiersnowski był jednym z głównych pomysłodawców utworzenia kolei jabłonowskiej, wraz z m.in. Ludwikiem Spiessem, właścicielem zakładów Ludwik Spiess i Syn, czyli dzisiejszej "Polfy Tarchomin". Zawiązał on w tym celu "Spółkę Udziałową Budowy Kolejki Jabłonna-Wawer" (późniejsze Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Drogi Żelaznej Podjazdowej Jabłonna-Wawer) w której skład wchodzili także magnaci tacy jak Ksawery Branicki, Feliks Czapski, Jan Zamoyski czy August Potocki. Kolejkę uruchomiono 10 grudnia 1900 roku i kursowała ona do 1 kwietnia 1963 roku (na pełnej trasie do 1 lipca 1952 roku).

Zainicjował on też budowę kościoła w Płudach, którą rozpoczął w 1908 roku wraz z architektem Wacławem Wędrowskim ofiarując teren i środki. Niestety po pewnym czasie Kiersnowskiemu nie powiodło się w interesach i doprowadziło to do tego, że po pewnym czasie musiał sprzedać całą swoją własność w Płudach, utracił rejenturę warszawską i przeniósł się do Brzezin na stanowisko rejenta powiatowego. Budowę kościoła dokończyli mieszkańcy z małżonkami Wędrowskimi na czele i poświęcono go 8 września 1913 roku. Świątynia istnieje do dziś i nosi nazwę Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Ponadto Kiersnowski sprowadził do Płud Siostry Rodziny Maryi, ufundował dom sierot (dziś przy ul. Klasyków 56, obecnie w ruinie), a także Dom Katolicki, w którym w latach 1952-1975, po przejęciu przez Centralny Zarząd Kin, funkcjonowało kino "Ustronie".

Po 1945 roku grunty Kiersnowskich rozparcelowano, a w 1951 roku zostały one włączone do granic Warszawy wraz z innymi sąsiadującymi wsiami. Na terenie gdzie znajdował się folwark Kiersnowskich obecnie znajduje się osiedle domów jednorodzinnych "Płudy Village". Nazwiskiem Krzysztofa Kiersnowskiego nazwana została ulica na Płudach.

Źródła[]

  • "Historia Białołęki i jej dzień dzisiejszy", wydanie II poprawione i rozszerzone, praca zbiorowa, 2007
  • "Kolej jabłonowska", Bogdan Pokropiński, 2004
Advertisement