Fandom

Warszawikia

Komunalny Cmentarz Północny

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja4 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Cmentarz Północny (brama).JPG

Brama wejściowa

Cmentarz Północny.JPG

Teren cmentarza od strony południowej

Cmentarz Północny 2.JPG

Teren cmentarza

Komunalny Cmentarz Północny (tzw. Wólka Węglowa) - największy w stolicy, a zarazem jeden z większych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha, położony na północnych krańcach dzielnicy Bielany.Cmentarz znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej św. Ignacego Loyoli. Ma kształt nieregularnego wieloboku graniczącego z Lasem Młocińskim oraz ulicami Kazimierza Wóycickiego, Wólczyńską i Estrady. Znajduje się na nim jedyne w Warszawie krematorium. W pobliżu bramy północnej znajduje się kwatera (E-XVI/XVII-5) żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej.

HistoriaEdytuj

W związku z tym, że na początku lat 60. XX wieku zaczęło brakować wolnych miejsc grzebalnych w stolicy, podjęto decyzję o budowie nowego cmentarza. Pierwszą osobą pochowaną na tym cmentarzu była Janina Górska, zmarła 2 lutego 1973. Do tej pory pochowano tu około 150 000 zmarłych.

Pochowani na cmentarzuEdytuj

DojazdEdytuj

Do Komunalnego Cmentarza Północnego można dojechać autobusami miejskimi:

Dodatkowo we Wszystkich Świętych (1-3 listopada) są uruchamiane autobusowe linie cmentarne:

Linki zewnętrzneEdytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię