FANDOM


Cmentarz Północny (brama)

Brama wejściowa

Cmentarz Północny

Teren cmentarza od strony południowej

Cmentarz Północny 2

Teren cmentarza

Komunalny Cmentarz Północny (tzw. Wólka Węglowa) - największy w stolicy, a zarazem jeden z większych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha, położony na północnych krańcach dzielnicy Bielany.Cmentarz znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej św. Ignacego Loyoli. Ma kształt nieregularnego wieloboku graniczącego z Lasem Młocińskim oraz ulicami Kazimierza Wóycickiego, Wólczyńską i Estrady. Znajduje się na nim jedyne w Warszawie krematorium. W pobliżu bramy północnej znajduje się kwatera (E-XVI/XVII-5) żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej.

HistoriaEdytuj

W związku z tym, że na początku lat 60. XX wieku zaczęło brakować wolnych miejsc grzebalnych w stolicy, podjęto decyzję o budowie nowego cmentarza. Pierwszą osobą pochowaną na tym cmentarzu była Janina Górska, zmarła 2 lutego 1973. Do tej pory pochowano tu około 150 000 zmarłych.

Pochowani na cmentarzuEdytuj

DojazdEdytuj

Do Komunalnego Cmentarza Północnego można dojechać autobusami miejskimi:

Dodatkowo we Wszystkich Świętych (1-3 listopada) są uruchamiane autobusowe linie cmentarne:

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię