Fandom

Warszawikia

Kino Praha

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja1 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kino Praha.jpg

Budynek kina Praha

Kino Praha – nieistniejące kino, które znajdowało się we własnym budynku na Pradze Północ, przy ul. Jagiellońskiej 26.

Budynek kinowy powstał w latach 19481949 według projektu Jana Bogusławskiego oraz Józefa Łowińskiego jako pierwsze powojenne kino w Warszawie. Stanęło na działce ograniczonej ulicami Wójcika (dziś Kłopotowskiego), Jagiellońską oraz Okrzei, wejście znalazło się od strony ul. Wójcika, a wyjście od strony ul Okrzei.

Sala kinowa posiadała dwie kondygnacje: parter i galerię, które w sumie były w stanie pomieścić 580 widzów. Na balkon wchodziło się schodami, natomiast do wyjścia prowadziła pochylnia. Wystrój kina stanowiły socrealistyczne płaskorzeźby zrobione przez Stefana Sikorę, plafony, żyrandole i balustrady balkonu, schodów i pochylni. W budynku mieścił się także lokal gastronomiczny.

W roku 2005 kino Praha z powodów finansowych zostało zamknięte. Gmach miał zostać wpisany do rejestru zabytków, jednak ostatecznie został zburzony. Zachował się jednak neon, wywieziony przez jednego z robotników, którego część z napisem „KINO” po odrestaurowaniu umieszczona została na budynku stacji Warszawa Falenica, przy lokalu Stacja Falenica.

W miejscu budynku kinowego wybudowano biurowiec Centrum Praha, w którym znalazło się Nove Kino Praha.

W sieci Wikii

Losuj Wikię