FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: Jezioro Kamionkowskie, Ulica Kamionkowska i DH Kamionek.
Wedel1

Zakłady Wedla na Kamionku

Kamionek MSI

Kamionek na tle Pragi Południe wg MSI

Kamionek (dawniej Kamion lub Kamień) - obszar MSI oraz osiedle w Warszawie, w dzielnicy Praga Południe, położone wzdłuż ulicy Grochowskiej (nad zachód od ronda Wiatraczna) i alei Zielenieckiej.

Wieś o nazwie Kamion (lub Kamień) istniała na tych terenach prawdopodobnie już w XIII wieku, jako prawobrzeżna część przeprawy z Solca. W Kamionie odbyła się pierwsza wolna elekcja, miała miejsce na przełomie kwietnia i maja 1573 roku, która zakończyła się 11 maja wyborem Henryka Walezego na króla Polski. 5 października 1733 roku około 3 tysiące saskich stronników pod osłoną rosyjskeigo korpusu ogłosiło królem Polski Augusta III Sasa. W Kamionku urodził się (9 sierpnia 1864) i wychował polski polityk, Roman Dmowski.

Rejon Kamionek położony jest nad jeziorem Kamionkowskim, które znajduje się w parku Skaryszewskim, w pobliżu którego mieści się uważany za centrum rejonu Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. Kamionek jest głównie rejonem przemysłowym, najbardziej znane zakłady to Zakłady Cadbury-Wedel oraz Polskie Zakłady Optyczne.

W 2010 roku pojawiły się plany rewitalizacji Kamionka tak, aby ten stał się "Starówką Pragi Południe".

Linki zewnętrzneEdytuj


Obszary Pragi Południe wg Miejskiego Systemu Informacji

GocławGocławekGrochówKamionekOlszynka GrochowskaSaska Kępa


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię