FANDOM


Zabytek
nr w rej.
752
Kamienica Ławrynowicza (Aleje Ujazdowskie)

Kamienica Władysława Ławrynowicza

Kamienica Władysława Ławrynowicza albo Kamienica Portera jest to neogotycka kamienica położona przy Alejach Ujazdowskich 22. Dziś kamienica jest siedzibą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Kamienica została wzniesiona w 1895 roku wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, jej fasada była inspirowana architekturą pałaców weneckich, w szczególności Palazzo Ca d'Oro. Jej neogotycki charakter to jedna z propozycji tzw. "narodowego stylu" poszukiwanego przez architektów na przełomie XIX i XX wieku. Całość wykonana jest z cegły z Zakładów K. Granzowa w Kawęczynie. Kamienica bez większych zniszczeń przetrwała II wojnę światową. W 1993 roku została odrestaurowana.

Fasada wyłożona jest czerwono-żółtą cegłą ceramiczną z zakładów Granzowa. Ciekawą częścią całości jest sklepione krzyżowo przejście na podwórze zagrodzone ręcznie kutą kratą z zachowanym do dzisiaj podpisem zakładu, w którym została wykonana.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię