FANDOM


Zabytek
nr w rej.
880
Mariańska (nr 1)

Kamienica Ubezpieczalni Społecznej

Mariańska (nr 1, tablica)

Tablica upamiętniająca Lubę Blum-Bielicką

Kamienica Ubezpieczalni Społecznej (Kamienica Kasy Chorych) – kamienica położona w Śródmieściu Północnym, przy ul. Mariańskiej 1. Dziś mieści się tutaj Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Specjalistyczna Falck.

Budynek powstał w latach 1924-1925 według projektu Henryka Juliana Gaya w stylu modernistycznym, z detalem rzeźbiarskim Zygmunta Otto, a budynek wzniosła firma Bracia Horn i Rupiewicz s-ka. W budynku znalazła się Kasa Chorych m.st. Warszawy i apteka, w Kasie Chorych w latach 30. XX wieku pracował Janusz Korczak. Po reformie służby zdrowia w 1935 roku w gmachu ulokowała się Ubezpieczalnia Społeczna nr 1.

Podczas okupacji budynek znalazł się w granicach getta, mieścił Żydowską Szkołę Pielęgniarek prowadzoną przez Lubę Blum-Bielicką. Podczas powstania warszawskiego znajdował się tutaj szpital powstańczy, w nim od ran 4 sierpnia zmarł Zygmunt Hempel "Łukasz". Budynek przetrwał w całości II wojnę światową. W latach 1945-1946 kamienicę wyremontowano. Kamienicy groziło wyburzenie w związku z planami budowy Zachodniego Centrum Warszawy, uratowano ją jednak w 1975 roku wpisem do rejestru zabytków. Do dzisiaj służy służbie zdrowia.

Budynek jest czteropiętrowy z boniowanym parterem oraz zaokrąglonym narożnikiem Mariańskiej z Pańską. Na fasadzie znajduje się kartusz z umieszczonym napisem Kasa Chorych w Warszawie, dwie inskrypcje w podstawach pilastrów z podpisami projektanta i wykonawcy oraz wieńczący fasadę tympanon z okrągłym okienkiem ozdobiony napisem: Ubezpieczalnia społeczna w Warszawie. Nad narożnymi drzwiami widnieje inskrypcja o treści Apteka oraz data budowy gmachu: 1925. Na budynku zachowały się ozdobne kraty okienne z wplecionym motywem liter KCh (od: Kasa Chorych). Na budynku umieszczona jest również tablica upamiętniająca Lubę Blum-Bielicką, która w tym budynku w latach 1940-1942 prowadziła Żydowską Szkołę Pielęgniarek.

GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię