FANDOM


Zabytek.png
nr w rej.
A-970
Targowa 14.jpg

Kamienica przy Targowej 14 widok od frontu

Kamienica przy Targowej 14 – kamienica położona na Pradze Południe, przy ul. Targowej 14.

Kamienica wraz z oficynami oraz stajnią-wozownią powstała w latach 1899-1902 na terenie, który dwa lata wcześniej zakupił Władysław Karszo-Siedlewski, znany wówczas w mieście producent wódek. Wizerunek kamienicy widnieje na pocztówce z 1915 roku, przedstawiającej wymarsz wojsk rosyjskich ze stolicy. W maju 1920 roku kamienicę sprzedano Bankowi Towarzystw Spółdzielczych, a w latach 1920-1927 z jej części wydzielono bursę dla gimnazjalistów spoza Warszawy.

W 1940 roku budynek stał się własnością Spółki Zjednoczonych Browarów Warszawskich Haberbusch i Schiele S.A., dwa lata później dom przeszedł w ręce barona Stanisława Ruziczka de Rosenwerth. Kamienica nie została znacznie uszkodzona podczas II wojny światowej, a po wojnie, w 1950 roku, stała się własnością skarbu państwa. W 2010 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków z inicjatywy Zespołu Opiekunów Dziedzictwa Kulturowego Warszawy „ZOK”. W planach jest remont budynku, w międzyczasie, 19 marca 2013 roku, spaliło się poddasze jednej z tylnych oficyn kamienicy.

Kamienica jest unikatowym na terenie Warszawy przykładem budownictwa mieszkaniowego, ponieważ posiada najbardziej rozbudowany układ oficyn, zawartych wokół aż czterech podwórek. W tym przypadku tego typu zagęszczenie zabudowy nie spowodowało częstego w podobnych przypadkach spadku komfortu życia mieszkańców. Wewnętrzne dziedzińce zaprojektowano na tyle przestronnie, że umożliwiają dostateczny dopływ światła słonecznego do wszystkich mieszkań. Tego typu rozwiązania architektoniczne już na początku XX wieku decydowały o tym, że budynek jest wyjątkowy na tle ówczesnej zabudowy czynszowej dzielnicy Praga. Ponadto w kamienicy zachował się wystrój klatek schodowych oraz stolarka okienna i drzwiowa.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię