FANDOM


Pańska (nr 112)

Kamienica z widocznym fragmentem muralu (2010)

Kamienica przy Pańskiej 112 – nieistniejąca kamienica, która znajdowała się na Woli, pomiędzy ul. Pańską (nr 112) a ul. Prostą (nr 63), w pobliżu ulicy Towarowej.

Zabudowania na posesji oznaczonej numerem hipotecznym 1243 znajdowały się już pod koniec XIX wieku, była to zapewne kamienica od strony ulicy Pańskiej, jednak współczesny budynek około 1912 roku. Nieznacznie uszkodzony podczas II wojny światowej przetrwał i został ponownie zamieszkany, jednak zaniedbany przez lata niszczał, ostatnie rodziny mieszkały w niej jeszcze w 2004 roku, potem przeznaczono ją do rozbiórki. Zamurowana kamienica dotrwała do początku lutego 2013 roku, kiedy to została ostatecznie wyburzona – koparki rozebrały najpierw część budynku od strony ul. Towarowej, a następnie przesuwały się stopniowo w kierunku ul. Wroniej. W jej miejscu ma powstać wieżowiec Spinaker Office Tower.

Latem 2008 roku z inicjatywy Mariusza Libela i Grupy Twożywo szczytową ścianę kamienicy od strony ulicy Towarowej przykrył ogromny mural mający na celu przypomnienie trudu wyborów podczas powstania warszawskiego. Na czarnej ścianie ukazano drogowskaz z przeciwległymi kierunkami: powstanie i położenie, żelazną kule z opisem bezwład oraz ogromny napis: JESZCZE / ŚWIA / DOMY. Prace były elementem spektaklu "Hamlet '44".

GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj