FANDOM


Nowogrodzka (kamienica nr 44, fasada)

Fasada kamienicy

Zabytek
nr w rej.
923

Kamienica Frenkentala – zabytkowa kamienica znajdująca się przy ulicy Nowogrodzkiej 44 i została wybudowana w latach 1903-1904.

Jako jeden z niewielu budynków przetrwał II wojnę światową bez żadnych zniszczeń. W kamienicy w latach 1942-45 mieszkali hitlerowcy, mając szybki dostęp do poczty, znajdującej się na wprost budynku. Po zakończeniu wojny kamienicę ponownie zasiedlono.

Aktualnie poszukuje się właściciela kamienicy. Piwnice kamienicy łączą się z tunelami i kanałami w całej Warszawie, wykorzystywanymi przez Akowców. Prócz odmalowywania klatek schodowych i nowej bramy wejściowej na podwórze, budynek nie był odnawiany, więc zachował się dawny wygląd. W roku 1993 przeprowadzono remont elewacji.

Dnia 16 stycznia 1978 kamienica została wpisana do rejestru zabytków, a od 2010 roku wchodzi także w skład zabytkowego zespołu budowlanego w kwadracie ulic Aleje Jerozolimskieul. Poznańskaul. Nowogrodzkaul. Pankiewicza.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.