Fandom

Warszawikia

Instytut Hematologii i Transfuzjologii

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy Instytutu Hematologii. Zobacz też: Zespół przystankowy Instytut Hematologii.
Instytut Hematologii.jpg

Budynek Instytutu, ul. Indiry Gandhi 14

Instytut Hematologii i Transfuzjologii - główny ośrodek naukowy w kraju w zakresie dyscyplin wynikających z jego nazwy. Prowadzi prace o charakterze klinicznym, aplikacyjnym i podstawowym. Jest także organem doradczym, a czasami wykonawczym resortu zdrowia, oraz ośrodkiem szkoleniowo-dydaktycznym dla lekarzy. Współpracuje z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Dawniej zajmował się także działalnością produkcyjną. Polegała ona na opracowywaniu i uruchamianiu w małej skali produkcji leków krwiopochodnych, krwiozastępczych, zestawów odczynników przekazywanych następnie do produkcji przemysłowej. Niestety z powodu złych warunków lokalowych działalność ta została zaniechana. Od 1971 roku Instytut ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych, a od 1975 roku - doktora habilitowanego nauk medycznych. W 2006 roku otwarto nową siedzibę Instytutu na Ursynowie w pobliżu Centrum Onkologii, przy ul. Indiry Gandhi 14.

HistoriaEdytuj

Powołany do życia w 1951 Instytut Hematologii był pierwszym w Polsce ośrodkiem który zajął się tworzeniem nowoczesnej Służby Krwi oraz pobudzaniem rozwoju hematologii. Dość szybko zorganizowano stacje i punkty krwiodawstwa - już po roku działalności ich ilość wynosiła 19 stacji i 144 punkty. W ciągu pierwszych 9 lat istnienia Instytut podjął działalność naukową. W 1992 Instytut zmienił nazwę na Instytut Hematologii i Transfuzjologii.

W 2006 roku Placówka przeniosła się do nowego budynku powstałego w pobliżu Centrum Onkologii (strona południowo - wschodnia) przy ul. Indiry Gandhi 14 (w 2007 roku ulica przy instytucie nie jest jeszcze wybudowana. Wejście od ul. Pileckiego lub łącznikiem z Centrum Onkologii).

Na teren nowej siedziby przeniosły się: wszystkie kliniki (Kliniki Chorób Wewnętrznych, Klinika Hematologii, Klinika Chirurgii, Klinika Transplantacji, Oddział Leczenia Dziennego), wszystkie poradnie specjalistyczne, ZTiOSK, RTG/USG, większość zakładów naukowych oraz jednostki administracyjne (Dyrekcja, Dział Obsługi Lecznictwa, Dział Techniczny, Dział Kadr i Płace, Dział Zaopatrzenia i Zamówień Publicznych, Dział Finansowo - Księgowy, Dział Planowania Naukowego). Na terenie nowej siedziby na Ursynowie została uruchomiona izba przyjęć.

W starej siedzibie przy ul. Chocimskiej 5 pozostały: Zakład Biochemii, Zakład Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej, Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku, Samodzielna Pracownia Porfirii, Pracownia Mikrobiologii, Biblioteka Naukowa, Magazyn Gospodarczy, Inspektorzy BHP i PPOŻ oraz lekarz zakładowy.

DyrektorzyEdytuj

Dane Edytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię