FANDOM


Img038
Historia Warszawy

do XV wieku
w XVI wieku
w XVII wieku
w XVIII wieku
w XIX wieku
w XX wieku
w XXI wieku

Warszawa w XXI wieku – współcześnie Warszawa podąża w kierunku nowoczesnej europejskiej metropolii. Rozwijana jest komunikacja miejska, ukończono budowę I linii metra oraz rozpoczęto budowę II linii, wyznaczono pierwsze linie SKM, zwiększono liczbę linii autobusowych i tramwajowych, jednocześnie ułatwiając im poruszanie się dzięki buspasom oraz wydzielaniu torowisk tam, gdzie jeszcze ich nie było, np. na moście Śląsko-Dąbrowskim.

Rozwija się sieć ścieżek rowerowych, remontowano są dawne układy komunikacyjne i budowane nowe trasy, w tym Południowa Obwodnica Warszawy.

Ustawa WarszawskaEdytuj

Warzawa podzial 2002

Podział administracyjny Warszawy od 2002 roku

Zobacz więcej w artykule: Ustawa warszawska.

Wprowadzona w 2002 roku "ustawa warszawska" ustanowiła funkcjonujący do dzisiaj podział administracyjny, zniosła istniejące wcześniej gminy i ustanowiła w Warszawie jeden organizm miejski na prawach powiatu miejskiego zarządzanego przez Radę Miasta. Miasto podzielono też na 18 dzielnic, zarządzanych przez rady dzielnic.

MetroEdytuj

Zobacz więcej w artykule: Metro.

Linia M1Edytuj

Pw2-01

Stacja metra Plac Wilsona

Metro Świętokrzyska (wejście)

Stacja metra Świętokrzyska

W 2001 roku powstały stacje metra Świętokrzyska i Ratusz. Kolejne stacje oddawano w dość równych odstępach czasu: w 2003 roku gotowa była stacja Dworzec Gdański, w 2005 roku stacja Plac Wilsona, a w 2006 roku stacja Marymont. Ze względu jednak na brak torów odstawczych i opóźnienie w budowie kolejnych stacji pomiędzy dwoma ostatnimi stacjami przez kilkanaście miesięcy kursował jedynie pociąg wahadłowy.

Po kilkumiesięcznym opóźnieniu związanym z osiadaniem tunelu w ciągu podziemnej rzeki w kwietniu 2008 roku otwarto ostatecznie stacją Słodowiec, co umożliwiło przywrócenie kursowania liniowego na całej trasie. Ostatnie trzy stacje na Bielanach były już wówczas w zaawansowanej budowie, prowadzonej metodą odkrywkową. Prace zakończono we wrześniu, natomiast oficjalnie otwarcie trzech ostatnich stacji – Stare Bielany, Wawrzyszew oraz Młociny – miało miejsce 25 października 2008 roku. W ten sposób po ponad dwudziestu pięciu latach udało się ukończyć budowę pierwszej linii metra, nie licząc jedynie dwóch niezrealizowanych stacji – Plac Konstytucji i Muranów. W 2011 roku Metro Warszawskie otrzymało podczas odbywającej się w Mediolanie konferencji MetroRail 2011 nagrodę dla najlepiej udoskonalanego metra na świecie.

Linia M2Edytuj

C-12 Nowy Świat-Uniwersytet (stacja)

Stacja metra Nowy Świat-Uniwersytet

Rondo Daszynskiego (wejscie)

Stacja metra Rondo Daszyńskiego

Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęto w kwietniu 2010 roku, a pełny projekt centralnego odcinka II linii metra gotowy był w sierpniu – wówczas też podjęto pierwsze prace przy budowie stacji Rondo Daszyńskiego. W czerwcu rozpoczęto pierwsze odbiory techniczne oraz po raz pierwszy testowo tunelami przejechały pociągi, całą trasę pociąg pokonał 11 września a oficjalny przejazd dla urzędników i dziennikarzy miał miejsce 28 września

Przedłużające się odbiory techniczne nie pozwoliły na jednoznaczne ustalenie terminu oddania do użytku II linii metra – najpierw mówiło się, że nastąpi to 14 marca, potem ten termin przesunięto na weekend 7 i 8 marca. Po pożarze Mostu Łazienkowskiego nasiliły się pytania o otwarcie II linii metra, jednak miasto podkreśliło, że nie będzie naciskać na nadzór budowlany, aby przyspieszyło odbiory stacji – ostatecznie odbiory zakończono 25 lutego. Następnie wagony metra musiały przejechać w tunelach pięć tysięcy kilometrów, gdyż taki wymóg postawił Instytut Kolejnictwa, na co potrzeba było kolejnych kilku dni, ten wymóg udało się wypełnić 5 marca.

Centralny odcinek II linii metra (Rondo DaszyńskiegoDworzec Wileński) udało się otworzyć 8 marca 2015 roku, a pierwszy pociąg wyjechał na trasę o 9:40

Mistrzostwa EuropyEdytuj

Zobacz więcej w artykule: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012.
Stadion Narodowy

Stadion Narodowy

Warszawa została ogłoszona gospodarzem mistrzostw w 2007 roku. Wśród polskich miast-gospodarzy znalazł się także Poznań, Gdańsk oraz Wrocław, a wśród ukraińskich Kijów, Lwów, Donieck oraz Charków.

W związku z mistrzostwami przeprowadzono dodatkowe inwestycje, które mają ułatwić mieszkańcom oraz kibicom poruszanie się po mieście oraz poprawić wizerunek Warszawy w oczach odwiedzających. W bezpośrednim otoczeniu Stadionu wyremontowana została stacja kolejowa Warszawa Stadion, torowisko tramwajowe w al. Zielenieckiej, ul. Wybrzeże Szczecińskie oraz Rondo Waszyngtona z przejściami podziemnymi. Lifting przeszły także chodniki wokół stadionu oraz na Moście Poniatowskiego, a także elementy małej architektury w pobliskim Parku Skaryszewskim.

W centrum wyremontowany został Dworzec Centralny wraz z otaczającymi go galeriami podziemnymi oraz chodnikami – pojawiła się nowa informacja pasażerska, sklepy, kioski i butiki. Wyremontowana została ul. Emilii Plater oraz chodniki wzdłuż Alej Jerozolimskich. Na Lotnisku Chopina uruchomiono linię kolejową łączącą centrum miasta z umieszczoną w podziemiach portu lotniczego stacją Warszawa Lotnisko Chopina.

Szczyt NATO na Stadionie NarodowymEdytuj

Szczyt NATO w Warszawie 2016 (01)

W 2016 r. na Stadionie Narodowym odbył się szczyt NATO, w którym wzięli udział przedstawiciele państw członkowskich oraz spoza wspólnoty – m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Spowodowało to liczne objazdy, zmiany w komunikacji miejskiej, wprowadzenie stref, gdzie zakazane było parkowanie, w promieniu 100 km od miasta zakazano lotów prywatnymi samolotami. Obszar wokół stadionu został wyłączony całkowicie z ruchu, nawet pieszego. Organizację tej imprezy uznano za sukces, a przyznanie Warszawie tej imprezy jako wielkie wyróżnienie dla kraju. Podczas szczytu nie zanotowano żadnych poważniejszych incydentów.

Zobacz teżEdytuj

Pomóż nam rozbudować ten artykuł!

Img038

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.