Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Rolna-Moczydlowska-tablica

Tablice MSI na dawnym skrzyżowaniu Rolnej z Moczydłowską

Ulica Rolna istniała już na początku XX wieku, gdzie pełniła funkcję traktu łączącego Imielin i Moczydło.

Początki istnienia ulicy[]

Widnieje ona na mapie z 1936 roku jako niemal 6-kilometrowa droga pod nazwą "aleja Rolna"[1] i biegnie od al. Wilanowskiej (dziś ten odcinek nosi nazwę ul. Wałbrzyskiej) na południe w śladzie podobnym do dzisiejszej al. KEN, następnie na wysokości dzisiejszego Końskiego Jaru zaczyna biec na południowy wschód między terenami Służewa i Imielina, wyznaczając ówczesną granicę miasta.

Granica miasta po około kilometrze biegu wzdłuż ulicy kieruje się na zachód, natomiast aleja Rolna kieruje się dalej na południowy wschód i następnie na południe, by skierować się na południowy wschód łukiem i dotrzeć do wsi Moczydło i ul. Moczydłowskiej[2].

Ulica przetrwała w takim kształcie do przełomu lat 60. i 70. XX wieku, gdzie biegnąc od al. Wilanowskiej krzyżowała kolejno z ulicami: Niedźwiedzią, Kmicica, Wałbrzyską, Gamy, Sonaty, Batuty, Tarniny, Bartoka, Stokłosy, Śliwy, Pigwy, Chabrową, Strzemienną, Kukułczą, Porzeczkową, Jagiełły, Zamiany, Cynamonową, Makolągwy, Pustułeczki, Sójki, Żołny i Welwetową by zakończyć się na ul. Moczydłowskiej.

Po raz pierwszy bieg ulicy został przerwany w jej północnej części w 1974 roku przez budowę osiedla Służew nad Dolinką[3] - wówczas ulica podzieliła się na fragment od al. Wilanowskiej do ul. Wałbrzyskiej oraz od ul. Bacha do Moczydłowskiej.

Następnie zmiany biegu były już związane z zabudową Ursynowa i budową ciągów komunikacyjnych: w 1976 roku fragment ulicy od ul. Bacha do obecnej ul. Herbsta został zlikwidowany w związku z budową al. Komisji Edukacji Narodowej oraz powstaniem w miejscu ulicy zabudowy wielorodzinnej[1].

Ostatnią zmianą związaną z zabudową Ursynowa było zlikwidowanie odcinka MakolągwyHerbsta przy budowie Centrum Onkologii rozpoczętej w w połowie lat 80. - po tej zmianie ulica składała się z odcinków al. WilanowskaWałbrzyska na Służewie i MakolągwyMoczydłowska na Ursynowie.

XXI wiek[]

Służewska część ulicy została w 2006 roku przebudowana i poszerzona, powstały też nowe skrzyżowania Wałbrzyską i z aleją Wilanowską. W latach 2010-2011 wybudowano przedłużenie na południe, w kierunku al. Komisji Edukacji Narodowej – przedłużenie gotowe było w listopadzie 2011 roku[4], a otwarte zostało 5 marca 2012 roku[5].

Patronem nowo wybudowanego przedłużenia miała zostać rodzina Chowańczaków[6], a w 2013 roku pojawiła się propozycja, aby południowy odcinek ulicy uzyskał nazwę "Ziemska". Ostatecznie ten odcinek nosi nazwę al. Harcerzy Rzeczypospolitej.

5 listopada 2015 roku 300-metrowy odcinek ul. Rolnej biegnący na zachód od ul. Moczydłowskiej przemianowano na ulicę Gminną, a odcinek od ul. Gminnej do ul. Płaskowickiej utracił swoją nazwę i nie nadano mu nowej (z powodu obu zmian długość południowego odcinka spadła z 1 800 na 250 metrów)[7]. Od tamtej pory ulica jedyną przecznicą północnej części ulicy jest ul. Niedźwiedzia, a ursynowskiejul. Pustułeczki.

Opis otoczenia ulicy dawnej Rolnej[]

Przy skrzyżowaniu dawnej Rolnej (ob. Gminnej) z Moczydłowską znajduje się pomnik przyrody – grupa 4 sosen pospolitych (Pinus silvestris) o obwodach pni od 173 do 232 cm, drzewa z niewielkimi ubytkami (numer pozycji w wojewódzkim rejestrze pomników przyrody: 98)[8].

W tej okolicy jest położone także Wzgórze Trzech Szczytów, a w przyszłości przedłużenie dawnej Rolnej na tym odcinku będzie biegła przez Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Galeria[]

Przypisy

Advertisement