Fandom

Warszawikia

Herb

Przekierowano z Herb miasta

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

POL Warszawa COA.svg
Syrenka Hala Mirowska.JPG

Syrenka na Hali Mirowskiej

Syrenka Sala Posiedzeń Sejmu.JPG

Syrenka sejmowa

Herb Warszawy (zwany potocznie Syrenką) – symbol miasta, jego obecna wersja została po konkursie w 1938 roku. Został przywrócony w 1990 roku, po zmianach dokonanych w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy herb nie miał korony, a Syrena miała rozpuszczone włosy.

Herb przedstawia kobietę z rybim ogonem, na czerwonym tle, która wznosi szablę w prawej ręce i trzyma w lewym ręku okrągłą tarczę. Włosy, szabla i tarcza są złote. Nad tarczą herbową znajduje się korona królewska.

Historia Edytuj

Najstarsza istniejąca pieczęć herbowa miasta pochodzi z roku 1390 i przedstawia zwierzę z ptasimi łapami i smoczym tułowiem pokrytym łuskami. Górna część ciała jest popiersiem męskim, głowa jest nakryta hełmem, a w rękach miecz i tarcza. Na pieczęci Starej Warszawy z 1459 roku widnieje już postać pół-gryfa, pół kobiety.

W XVI wieku w herbie Warszawy tułów męski zastąpiono kobiecym, hełm znikł z głowy, za to u bioder pojawiły się smocze skrzydła i jaszczurczy ogon. Pierwsza syrena (kobieta-ryba) z mieczem i tarczą pojawiła się w 1622.

Najsłynniejsze warszawskie Syrenki Edytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

GaleriaEdytuj

Zobacz też Edytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię