Fandom

Warszawikia

Gucin Gaj

5343 strony w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja1 Udostępnij
Zabytek.png
nr w rej.
A-790
Gucin Gaj – dawny ogród-pomnik, zlokalizowany u podnóża skarpy wiślanej i kościoła św. Katarzyny na Starym Służewie w dzielnicy Ursynów, współcześnie zarośnięty i pozbawiony większości walorów.

Ogród założony w latach 1817-1821 przez Aleksandrę z Lubomirskich Potocką, żonę właściciela WilanowaStanisława Kostki Potockiego. W ten sposób chciała ona uczcić pamięć męża i jego brata Ignacego. Położono w nim okolicznościowe kamienie, wzniesiono obeliski i sarkofag. Drzewa w Gaju w hołdzie braciom Potockim posadzili m. in. Julian Ursyn Niemcewicz, Tadeusz Mostowski, Adam Czartoryski, Stanisław Staszic, Zygmunt Vogel, Samuel Bogumił Linde i inni. Nazwę Gucin nadał Stanisław Kostka Potocki (na cześć swego wnuka Augusta) urządzając na Służewie w 1817 roku swoją letnią siedzibę. Oprócz pałacyku (przebudowanego z XVIII-wiecznego "Domu Wojewodziny") istniał piękny sad i ogród spacerowy na wzgórzu.

Zaniedbany w drugiej połowie XIX wieku, uległ kompletnej dewastacji w latach ostatniej wojny. Ocalałe dwa pomniki w postaci sarkofagu i obelisku z urną przeniesiono w 1963 roku do parku w Wilanowie. Ogród 12 listopada 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków. W 2011 roku pojawiła się inicjatywa odtworzenia gaju z założeniem upamiętnienia w nim ofiar katastrofy smoleńskiej, miałoby tam się znaleźć 96 drzew poświęconych ofiarom katastrofy oraz sarkofagi i obeliski nawiązujące do dawnego wystroju parku. Magistrat gotów jest sfinansować jedynie nasadzenia drzew.

Dalsze przeznaczenie terenu ma warunkować przygotowywany obecnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

ŹródłoEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię