FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: Gocławek (przystanek) i Gocławek Wschodni (przystanek).
Fragment parku

Park Jana Szypowskiego "Leśnika"

Goclawek MSI

Gocławek, obszar MSI

Gocławek – obszar Pragi Południe, wchodzi w jej skład od 1924 r. Ograniczony ulicami Zamieniecką i Chłopickiego, linią kolejową do Otwocka od północy, ulicą Marsa i Ostobramską od wschodu i południa.

Zabudowa Gocławka jest typowa dla przedmieścia wielkiego miasta, najstarsze budynki pamiętają okres powstania listopadowego, dominuje zabudowa wielorodzinna i wysokoblokowa. Na terenie Gocławka znajdują się zabytki przyrodnicze i architektoniczne:

Park położony jest w okolicach Dworka Grochowskiego. Jerzy Wierzbicki tak opisywał park: W starym parku otaczającym dworek subtelne i wyczulone ucho jest jeszcze zdolne usłyszeć śpiew tamtych dni i rżenie koni, a badawcze oko wyłowi z porannej mgły wyłaniające się, pochylone szeregi bohaterskiego 4. pułku piechoty.

Dworek został wybudowany z inicjatywy prymasa Michała Poniatowskiego, podczas bitwy grochowskiej był kwaterą Józefa Chłopickiego. Dziś w dworku działa szkoła muzyczna.

Od 1925 r. wzdłuż ulicy Grochowskiej na kraniec Gocławek biegnie trasa tramwajowa. Po osiedlu poruszają się także autobusy.

GaleriaEdytuj


Obszary Pragi Południe wg Miejskiego Systemu Informacji

GocławGocławekGrochówKamionekOlszynka GrochowskaSaska Kępa


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię