Fandom

Warszawikia

Fort V Włochy

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja4 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy fortu. Zobacz też: Włochy (dzielnica).
Zabytek.png
nr w rej.
483/10
Fort V Włochy.jpg

Fragment koszar szyjowych fortu V. Stan murów jest całkiem dobry, jak na opuszczony obiekt.

Fort V "Włochy" - piąty z kolei fort pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony przy ulicy Dojazdowej we Włochach. Obecnie do Fortu można również dojechać ulicą Na Krańcu.

Fort został wzniesiony w latach 80. XIX w. na planie pięcioboku. Jego zadaniem była osłona linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść do Warszawy od zachodu. Umocnienie nie wyróżniało się niczym na tle innych fortów twierdzy Warszawa. Jest dwuwałowym fortem z dwoma czołami i kaponierami na styku czół oraz czół i barków. Posiada kaponiery osłaniające suchą fosę. Główny obiekt zaplecza stanowiły koszary szyjowe, istniejące po dzień dzisiejszy. W ramach modernizacji twierdzy w forcie powstał jeden wał główny o szerokim na 30 m przedpiersiu; ceglane kaponiery zastąpiono wtedy betonowymi. W szyi powstała osłonięta ziemnym dziełem potężna kaponiera szyjowa. W 1909 roku, podczas likwidacji twierdzy Warszawa, wysadzono wszystkie kaponiery.

Fort zachował się w dobrym stanie. Jest częściowo zajęty przez cmentarz. Wciąż istnieją koszary i ruiny kaponier. W 2008 roku rozpoczęła się powolna rewitalizacja terenu, zabytkowe budynki zostaną odrestaurowane, powstaną obiekty kulturalne i i sportowe, prace nad całością mają dobiec końca w 2016 roku.

Linki zewnętrzneEdytuj


Fortyfikacje Twierdzy Warszawa

CytadelaBateria NadbrzeżnaFort SiergiejaFort GieorgijaFort PawłaFort AleksiejaFort WładimiraFort Śliwickiego
Forty: PWW-SzczaSzczaSzcza-MMM-CzeCze
IIIIIAIIIIVVVIVIIVIIAVIIIIXXXIXIAXIIXIIAXIIIXIVXIVAKawęczynWawer


W sieci Wikii

Losuj Wikię