FANDOM


Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy fortu. Zobacz też: Zespół przystankowy Fort Blizne.
Zabytek.png
nr w rej.
10-A
Fort III.jpg

Koszary fortu

Fort III "Blizne" – trzeci z kolei fort pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony przy ul. Lazurowej na Bemowie.

Fort został wzniesiony w latach 80. XIX w. na planie pięcioboku. Posiadał rawelin osłaniający kaponierę czołową. Pomimo, że otoczony był mokrą fosą, posiadał betonowe kaponiery boczne. Podczas likwidacji twierdzy w 1909 roku zburzono ceglane koszary i wysadzono kaponiery.

Fort został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który na razie nie podjął tam żadnych prac. Wstęp na teren fortu jest surowo wzbroniony przez właściciela. Nadal jest otoczony fosą. Obecnie jest tam pole paintballowe.

Nazwa fortu pochodzi od znajdującej się w pobliżu podwarszawskiej miejscowości Blizne (dziś są to dwie miejscowości: Blizne-Łaszczyńskiego i Blizne-Jasińskiego)

Linki zewnętrzneEdytuj


Fortyfikacje Twierdzy Warszawa

CytadelaBateria NadbrzeżnaFort SiergiejaFort GieorgijaFort PawłaFort AleksiejaFort WładimiraFort Śliwickiego
Forty: PWW-SzczaSzczaSzcza-MMM-CzeCze
IIIIIAIIIIVVVIVIIVIIAVIIIIXXXIXIAXIIXIIAXIIIXIVXIVAKawęczynWawer


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię