Fandom

Warszawikia

Fort III Blizne

5430 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy fortu. Zobacz też: Zespół przystankowy Fort Blizne.
Zabytek.png
nr w rej.
10-A
Fort III.jpg

Koszary fortu

Fort III "Blizne" – trzeci z kolei fort pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony przy ul. Lazurowej na Bemowie.

Fort został wzniesiony w latach 80. XIX w. na planie pięcioboku. Posiadał rawelin osłaniający kaponierę czołową. Pomimo, że otoczony był mokrą fosą, posiadał betonowe kaponiery boczne. Podczas likwidacji twierdzy w 1909 roku zburzono ceglane koszary i wysadzono kaponiery. W centralnej części fortu znajduje się schron przeciwlotniczy z okresu późniejszego.

Fort został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który na razie nie podjął tam żadnych prac. Wstęp na teren fortu jest surowo wzbroniony przez właściciela. Nadal jest otoczony fosą.

Nazwa fortu pochodzi od znajdującej się w pobliżu podwarszawskiej miejscowości Blizne (dziś są to dwie miejscowości: Blizne-Łaszczyńskiego i Blizne-Jasińskiego)

Linki zewnętrzneEdytuj


Fortyfikacje Twierdzy Warszawa

CytadelaBateria NadbrzeżnaFort SiergiejaFort GieorgijaFort PawłaFort AleksiejaFort WładimiraFort Śliwickiego
Forty: PWW-SzczaSzczaSzcza-MMM-CzeCze
IIIIIAIIIIVVVIVIIVIIAVIIIIXXXIXIAXIIXIIAXIIIXIVXIVAKawęczynWawer


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię