FANDOM


Obrońców (nr 5-23)

Domy Kolonii Łaskiego przy ul. Obrońców, dom nr 7 drugi od lewej

Zabytek
nr w rej.
963 A
Szeregowa willa przy ulicy Obrońców 7 to jedna z zabytkowych wilii Kolonii Łaskiego, jednej z najstarszych kolonii na Saskiej Kępie, wybudowanej w latach 1926-29. Dom, segment środkowy, uregulowany jest w trzech księgach wieczystych. Pierwsza dotyczy samego domu i działki, dwie pozostałe ścian szczytowych, kominowych. (wszystkie budynki w tej kolonii maja taka regulację).

Dom został zaprojektowany w sposób bardzo praktyczny. Piwnice (niski parter) zaplanowano na część gospodarczą, bez problemu jednak można było przerobić je na cele mieszkalne lub użytkowe powiększając otwory okienne. Na parterze przestronny hall z pięknymi dębowymi schodami z rzeźbionymi balustradami uwieńczonymi kulami, podpartymi na ozdobnych tralkach, salon z tarasem i zejściem do ogródka, jadalnia, kuchnia i toaleta. Na pierwszym pietrze zaprojektowano trzy sypialnie, łazienkę i toaletę, na drugim pietrze, mansardzie, trzy kolejne pokoje i łazienkę z toaletą. A nad tym jeszcze strych. Elewację frontową ozdabia daszek z dachówki oparty na pilastrach. Również parapety okienne wykonane są z dachówek. Spadzisty podwójnie łamany dach, oryginalnie kryty dachówką „karpiówką” z oknem doświetlającym strych i klatkę schodowa poprzez świetlik ulokowany w stropie pomiędzy strychem a mansardą.

Zaraz po wybudowaniu nieruchomość tę kupił dla swojej żony Józef Stemler (późniejszy członek rządu RP na wychodźstwie w Londynie, uczestnik moskiewskiego "Procesu Szesnastu"). Zapytał ją przy jakiejś okazji, czy woli dostać w prezencie futro, czy może segment na nowo budowanym osiedlu? Praktyczna żona oczywiście wybrała dom.

Rodzina Stemlerów władała domem do końca II wojny, potem nadeszły czasy nieco gorsze. Do każdego pomieszczenia zaczęto dokwaterowywać lokatorów, co w praktyce uniemożliwiło korzystanie z nieruchomości. Efektem tego jednorodzinny dom stał się tzw. „pekinem”, czyli ruderą zamieszkałą przez rozmaity element. W szczytowym momencie willę użytkowało 12 rodzin. Mieszkali tu drobni pijaczkowie (jednemu z nich udało się nawet w stanie upojenia alkoholowego zakończyć tu życie), rodziny robotnicze, rzemieślnicze, pseudo-artysta plastyk, którego jedyną robotą było wykonywanie plakatów z wizerunkami komunistów, głownie z Leninem. Byli też lokatorzy chwilowi, przypadkowi, m.in. wdowa po stalinowskim Ministrze Bezpieczeństwa Publicznego pani Różańska oraz znana artystka Danuta Rinn.

Smaczku sprawie dodawał fakt, że toaleta na parterze stała się jedynym w okolicy prywatno-publicznym szaletem, z którego ochoczo korzystali kolejkowicze wydziału wizowego Ambasady RFN ulokowanej przy pobliskiej ulicy Dąbrowieckiej. Można to uznać za taką małą inicjatywę kolektywu lokatorskiego.

Na początku lat 80. XX wieku domem zainteresował się kuzyn Państwa Stemlerów, doktor Krzysztof Popkowski. Działając w porozumieniu z dziećmi Józefa Stemlera, tj. Ryszardą Geritz i jej bratem rozpoczął proces odzyskiwania tej nieruchomości. W 1984 roku Krzysztof Popkowski z żoną Anną (lektorem języka angielskiego, wieloletnią nauczycielką w XXXV L.O. im. Bolesława Prusa przy ulicy Zwycięzców) i synami Stefanem i Przemysławem wprowadzili się na pierwsze piętro domu oddając dotychczasowemu lokatorowi swoje mieszkanie przy ulicy Zakopiańskiej 13. I tak Popkowscy z zadbanego trzypokojowego mieszkania z dwoma ogrodami stali się kwaterunkowymi lokatorami rudery przy Obrońców 7. Od tego momentu zaczęło się załatwianie formalnego odzyskania nieruchomości i starania o wykwaterowanie reszty lokatorów. W 1986 roku Krzysztof i Anna Popkowscy zostali wpisani do księgi wieczystej jako właściciele domu przy ul. Obrońców 7. Remont obiektu trwał do lat 90. XX wieku. Obydwoje przypłacili to zdrowiem. Nie były to czasy, w których inwestor jechał do sklepu i kupował towar. Każda umywalka, kawałek glazury, drzwi czy okno trzeba było jakoś „załatwiać”.

Także w 1986 roku doktor Popkowski przeniósł na niski parter domu swoją praktykę ginekologiczno-położniczą z mieszkania swoich rodziców przy ulicy Łotewskiej 4. Zaprosił do współpracy innych kolegów lekarzy, tym samym założył jedną z pierwszych prywatnych przychodni lekarskich pod nazwą „Gabinet Lekarzy Specjalistów Obrońców 7”, który do dziś prowadzi jego żona.

Obecnie przy Obrońców 7 mieszka matka Krzysztofa Popkowskiego, Halina – emerytowana śpiewaczka operowa i pedagog oraz jego syn Stefan - aktor filmowy i teatralny, reżyser z żoną Izabelą (także filmowcem).

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię