FANDOM


Cmentarz w Zerzniu (Cylichowska)

Cmentarz w Zerzniu

Zabytek
nr w rej.
470
Cmentarz w Zerzniu (nocą)

Cmentarz w Zerzniu

Cmentarz w Zerzniu – rzymskokatolicki cmentarz parafialny położony w Zerzniu (dzielnica Wawer), między Traktem Lubelskim, ulicą Cylichowską i Zerzeńską. Jego powierzchnia wynosi około 2 ha.

Historia Edytuj

Nieznana jest dokładna data założenia cmentarza w Zerzniu. Nastąpiło to przed 1875 roku, gdyż wtedy nekropolia została wymieniona w wojskowym planie Warszawy i okolic. Wcześniej cmentarz mieścił się wokół kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został on prawdopodobnie zlikwidowany podczas przebudowy kościoła i do czasów dzisiejszych zachowało się jedynie kilka nagrobków.

Najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu w Zerzniu należał do Wandy Guranowskiej, zmarłej w 1893 roku, jednak po 2005 roku został on przebudowany i obecnie najstarszy grób należy do Mikołaja (zm. 1893) i Klary z Dąbrowskich (zm. 1894) Wojno. W drugim pod względem starszeństwa pochowano proboszcza zerzeńskiego Aleksandra Kubina, zmarłego w 1896 roku.

Na cmentarzu znajdują się liczne groby poległych podczas II wojny światowej.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię