Fandom

Warszawikia

Cmentarz Wolski

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy cmentarza. Zobacz też: Zespół przystankowy Cmentarz Wolski.
Wolski 1.jpg

Cmentarz Wolski. W oddali widoczny kościół św. Grzegorza Wielkiego

Wolski 2.jpg

Alejka cmentarna w okresie dnia Wszystkich Świętych

Rzymskokatolicki Cmentarz Wolski mieści się przy ulicy Wolskiej 180/182 w dzielnicy Wola.

Pierwszy cmentarz rzymskokatolicki na Woli należał do parafii św. Wawrzyńca. Po klęsce powstania listopadowego świątynię parafialną przekształcono w cerkiew, a cmentarz przeznaczono dla ludności prawosławnej. Wkrótce jednak reaktywowano parafię rzymskokatolicką, której siedziba znajdowała się odtąd w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Bema. Nowy cmentarz parafialny założono w 1854 roku na terenach tzw. księżej wólki z przeznaczeniem dla miejscowej ludności. Nekropolia szybko się rozrastała. Powiększano ją w 1874, 1882 i 1899 roku. Dane z lat 1925-1937 mówią o powierzchni 9,1 ha. Dziś cmentarz zajmuje 12 hektarów na dwóch prostokątnych, prostopadłych do siebie placach.

Na cmentarzu stoi kościół św. Grzegorza Wielkiego, zbudowany w latach 1962-1963. Obok cmentarza znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy z pomnikiem Polegli Niepokonani. W sąsiedztwie znajdują się też: Cmentarz Prawosławny, Cmentarz Karaimski i Cmentarz Mariawicki.

Dojazd do cmentarza zapewniają linie tramwajowe zatrzymujące się w zespole przystankowym Sowińskiego oraz linie autobusowe zatrzymujące się w zespołach przystankowych Fort Wola i Cmentarz Wolski.

GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię