FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy cmentarza wojennego w Powsinie. Zobacz też: Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.
Cmentarz Powstancow w Powsinie 1

Widok ogólny na cmentarz

Cmentarz Powstańców Warszawy w Powsinie – cmentarz Powstańców Warszawy mieszczący się przy ulicy Przyczółkowej 25.

Na cmentarzu znajdują się dwie zbiorowe mogiły poległych i pomordowanych żołnierzy AK oraz członków Narodowych Sił Zbrojnych z okolic Powsina i Jeziorny, walczących w Lesie Kabackim, Lasach Chojnowskich, a także w grupie odsieczy ppłk. Mieczysława Sokołowskiego ps. "Grzymała".

Jest to pierwszy cmentarz powstańczy w Warszawie, który powstał zaraz po wycofaniu się Niemców z okolic Warszawy.[1] Celebrowana przez księdza Jana Garwolińskiego, proboszcza parafii św. Elżbiety, msza żałobna w hołdzie 49 poległych Powstańców Warszawy oraz pogrzeb ppor. Józefa Nerki ps. "Boim" i drugiego nieznanego powstańca odbyły się już 28 marca 1945. Na przeznaczonej pod cmentarz wojskowy kwaterze początkowo oprócz dwóch mogił postawiono tylko brzozowy krzyż. Z czasem zbudowano pomnik oraz ustawiono tablice z nazwiskami poległych.

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. "Pierwszy cmentarz powstańczy w Warszawie", K.Kanabus, B.Monart - Biuletyn Wilanowski nr 15(382)/2010

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię