FANDOM


Zabytek.png
nr w rej.
983A
Cmentarz Kamionkowski.JPG

Cmentarz Kamionkowski

Cmentarz Kamionkowski – nieczynny cmentarz położony na Kamionku, na tyłach kościoła MB Zwycięskiej na ul. Grochowskiej 365. Jest najstarszą istniejącą nekropolią Warszawy.

Cmentarz przy kościele na Kamionku powstał w XIII wieku. Jest to najstarsza nekropolia warszawska. Zamknięto go oficjalnie w 1887 roku, trzy lata po otwarciu cmentarza Bródnowskiego, jednak faktycznie przestano go używać dopiero na początku XX wieku. Do tego czasu kilkadziesiąt rodzin miało prawo do grzebania swoich zmarłych w grobowcach rodzinnych. Dziś ze starego cmentarza przetrwało tylko kilka płyt i pomników, przeważnie z lat 1868-1884.

Na prawo od wejścia znajduje się symboliczny grób Jakuba Jasińskiego, który poległ na szańcach Pragi w 1794 roku i tu miał być pochowany. Kilkanaście innych mogił to pozostałości po starym, wielonarodowościowym cmentarzu. Przypomina o tym obelisk z piaskowca stojący przed wejściem do kościoła.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię