Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Cerkiew św

Cerkiew św. Olgi

Cerkiew św

Wnętrze cerkwi

Cerkiew św. Olgi – nieistniejąca cerkiew, która znajdowała się na terenie koszar Grodzieńskiego Huzarskiego Pułku Lejb-Gwardii przy ul. Huzarskiej (dziś 29 Listopada).

Pierwszą świątynią pod tym wezwaniem na terenie zabudowań koszarowych w Ujazdowie była najpewniej tymczasowa cerkiew obozowa (tzw. domowa), powstała w 1867 roku według projektu Teodora Witkowskiego w jednym z drewnianych budynków koszarowych na terenie koszar Grodzieńskiego Huzarskiego Pułku Lejb-Gwardii przy ul. Huzarskiej (dziś 29 Listopada), będąc obiektem wspólnym dla koszar huzarskich oraz ułańskich. Wezwanie św. Olgi związane było z dniem, kiedy Grodzieński Huzarski Pułk Lejb-Gwardii obchodził swoje święto – 11 lipca, w dniu św. Olgi Kijowskiej. Obiekt ten błędnie był dawniej utożsamiany z cerkwią bł. Martyniana, a obecnie kościołem św. Ducha przy ul. Szwoleżerów 2.

W 1901 roku pojawił się pomysł budowy wzniesienia oddzielnej cerkwi dla pułku huzarskiego, co spotkało się ze zgodą ówczesnego cara Mikołaja II. Kamień węgielny pod nową świątynię zlokalizowaną na terenie koszar huzarskich, nieco na zachód od dotychczasowej, wmurowano 24 maja 1902 roku. Cerkiew powstała więc najpewniej w latach 1902-1904 według projektu Wiktora N. Pokrowskiego. Budynek miał 53 metry wysokości, 32 długości i 24 szerokości, ściany wyłożono szarym granitem i białą cegłą, nad prezbiterium znalazła się spiczasta kopuła otoczona przez cztery mniejsze kopułki (wszystkie złocone i zwieńczone prawosławnymi krzyżami), a przed głównym wejściem od strony północnej znalazła się dzwonnica. Świątynia uzyskała nowoczesne wyposażenie – oświetlenie elektryczne i ogrzewanie parowe, wewnątrz znalazł trzyrzędowy ikonostas ze złoconego drewna. Koszt jej budowy mógł przekroczyć 100 tysięcy rubli. Obok cerkwi w 1911 roku ustawiony został pomnik Michaiła Skobielewa.

Świątynia została porzucona wraz z opuszczeniem przez Rosjan Warszawy w 1915 roku, potem być może była czasowo użytkowana przez kościół katolicki, zaś w latach 20. XX wieku została rozebrana – dokładnie data nie jest znana. Na zdjęciach lotniczych z 1935 roku nie ma po niej śladu.

Źrodła[]

Advertisement