FANDOM


Bazar na Olimpii to bazar, który odbywa się w każdą niedzielę na stadionie WRKS Olimpia na Woli, na terenie Parku Moczydło, równolegle z targiem staroci na Bazarze na Kole.

Na terenie bazaru na Kole tradycyjnie w soboty i niedziele odbywa się targ staroci. W latach 90. XX wieku w związku z napływem dużej ilości tanich towarów z Rosji i byłych republik ZSRR oraz Chin bazar ten powoli się rozrastał. Początkowo handel nowym towarem odbywał się głównie wokół ogrodzenia bazaru, ale wraz z przybywaniem nowych kupców pojawił się pomysł organizowania dużego targu w niedzielę.

W połowie lat 90. zaczęto organizować handel w niedzielę na zamkniętym dla ruchu odcinku ul. Ciołka pomiędzy ul. Brożka a ul. Obozową. Pod koniec lat 90. teren ten okazał się zbyt mały dla wciąż rosnącej ilości handlujących.

Wraz z upadkiem przemysłu na Woli pojawiły się problemy finansowania takich klubów sportowych jak RKS "Sarmata" czy WRKS "Olimpia". Pomysłem władz dzielnicy na wsparcie finansowe była organizacja targowiska, jednak wygrał go klub Olimpia i tutaj przeniesiono niedzielny handel. W pierwszych latach istnienia targowiska dochody okazały się na tyle duże, że umożliwiło to modernizację boiska i wybudowanie trybun dla publiczności.

Specyfiką tego targowiska jest handel nie tylko towarem nowym jak meble, ubrania, żywność, ale także używanym[1]. Z uwagi na ilość towaru używanego bazar ten nazywany bywa określeniem "dziadownia"[2].

Bazar ten stwarza także pewne problemy – po likwidacji straganów pozostaje na terenie klubu sportowego śmietnisko. Dodatkowo stragany blokują często chodniki i ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Górczewskiej[3]. Kolejnym problemem jest tu handel towarem podrabianym[4].

PrzypisyEdytuj

  1. Bazar na Olimpii, warsawsun.pl
  2. Bazar Olimpia przy Górczewskiej, gazeta.pl Warszawa, 2001-08-20
  3. Marcin Jackowski, Henryk Kulka,: Nie-dzielni rekordziści na Olimpii, Zielone Mazowsze, 2007-04-15
  4. Handlowała podrobionym towarem, KRP IV – Bemowo, Wola

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię