FANDOM


POL COA Ciołek.svg

Herb "Ciołek"

Andrzej Ciołek z Żelechowa z rodu Ciołków (ur. 1380, zm. 1448) – polski rycerz, właściciel dóbr Kabaty i uczestnik bitwy pod Grunwaldem.

ŻyciorysEdytuj

Syn Andrzeja Ciołka i Elżbiety Garbowskiej z Garbowa. W 1410 roku podczas bitwy pod Grunwaldem, według relacji Jana Długosza, dowodził wraz z Janem ze Sprowy trzecią chorągwią przyboczną.

Quote-alpha
Trzecia chorągiew, przyboczna, miała jako znak wywijającego mieczem męża w zbroi, siedzącego na białym koniu na czerwonym polu. Dowodził nią Andrzej Ciołek z Żelechowa z rodu Ciołków i Jan ze Sprowy z rodu Odrowążów. Na jej czele znajdowali się następujący rycerze: Mszczuj ze Skrzynna z rodu Łabędziów, Aleksander Gorajski z rodu Korczaków, Mikołaj Powała z Taczowa z domu Powałów, Sasin z Wychucza także z domu Powałów

Po zakończeniu kariery wojskowej, w 1412 roku król Władysław Jagiełło mianował go na starostę halickiego. W 1424 roku został podkomorzym sandomierskim, a rok później – starostą tego miasta. W 1430 roku mianowano go starostą generalnym wielkopolskim oraz dowódcą armii.

W 1447 roku za swoje zasługi i waleczność otrzymał od Kazimierza Jagiellończyka potwierdzenie przywilejów targowych dla Żelechowa. Był ojcem Mikołaja, Stanisława, Andrzeja i Konstancji z Żelechowa.

KabatyEdytuj

Jezewskiego, KEN (kamien pamiatkowy,)

Kamień pamiątkowy upamiętniający podróż rycerza do Hiszpanii

Fragmenty Kabat należały do rodziny Ciołków od średniowiecza. W 1386 roku otrzymał prawo chełmińskie od księcia mazowieckiego Janusza I dla wsi Kabaty. W 1404 roku odbył pielgrzymkę do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela.

Zobacz więcej w artykule: Pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka.

Dla upamiętnienia wydarzenia, w 2000 roku z okazji kampanii Rady Europy "Europa, wspólne dziedzictwo" i przyjęcia Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku do Stowarzyszenia Uniwersytetów Compostela ufundowano głaz o treści:

Quote-alpha
W roku 1404 Andrzej Ciołek, herbu Ciołek, rycerz, podkomorzy i starosta sandomierski, właściciel dóbr Kabaty odbył pielgrzymkę do Santiago de Compostela w dalekiej Hiszpanii torując drogę wzajemnemu poznawaniu i przenikaniu kultur Europy

Obok umieszczony jest ten sam napis w języku hiszpańskim. Pomnik znajduje się przy al. Komisji Edukacji Narodowej w obrębie skrzyżowania z ul. Jeżewskiego. Od 2013 roku, co roku, w pobliżu pomnika jest organizowany Piknik i Turniej Rycerski o nagrodę rycerza Andrzeja Ciołka. Odbywają się wtedy turnieje rycerskie, łucznicze czy pokazy dawnych tańców.

BibliografiaEdytuj