FANDOM


Aleja Jana Christiana Szucha
Śródmieście Południowe, Ujazdów
Śródmieście
Aleja Szucha
al. Szucha i gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej
Okres powstania: XVIII wiek
Długość: 650 m
Zakres numerów: 1-27
Google MapsOpen Street Map

Aleja Jana Christiana Szucha – to ulica biegnąca od placu na Rozdrożu do placu Unii Lubelskiej.

Należy do gwiaździstego założenia północnego Śródmieścia (Osi Stanisławowskiej). Została nazwana w 1877 roku na cześć Jana Christiana Szucha, architekta i ogrodnika warszawskiego. Wielokrotnie zmieniano jej nazwę. I tak w latach 1921-1922 nosiła imię Stefana Batorego, by następnie powrócić do pierwotnej nazwy. Podczas okupacji niemieckiej znalazła się w dzielnicy niemieckiej i nazwano ją Strasse der Polizei. Zabronione było używanie nazwy polskiej jak i tłumaczenia nazwy niemieckiej. Po wojnie przywrócono na krótko dawnego patrona, by w 1946 alei nadać imię I Armii Wojska Polskiego. W 1992 roku przywrócono ostatecznie historyczną nazwę ulicy, w 2013 roku, w ramach przebudowy chodników, powstała również ścieżka rowerowa.

Jej przecznicami są ulice Emila Zoli i Litewska.

Ważne miejsca:Edytuj

Aleja Szucha 07B

Pałac Szuchów

Aleja Szucha (nr 23)

Gmach Najwyższej Izby Kontroli Państwa

Aleja Szucha (budynek nr 25)

Gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego

Po roku 1944 ulica zachowała niemal kompletną zabudowę i stanowi przykład zespołu luksusowych realizacji architektonicznych z różnych okresów.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię