Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Aleja Polski Walczącej (tzw. Czerniakowska-bis) – ulica na Mokotowie, biegnąca od ul. Czerniakowskiej do al. Becka (Trasa Siekierkowska).

Historia[]

Przystanek Grupy AK Północ 01

Aleja Polski Walczącej, po lewej stronie buspas (2019)

Aleja Polski Walczącej została zapisana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w 2000 roku (opisana tam jako 3KGD – kategoria drogi głównej) oraz w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w 2004 roku. W związku z tym podczas budowy Trasy Siekierkowskiej zrealizowano węzeł i skrzyżowanie z tą drogą.

Początkowo plany drogowców zakładały wybudowanie kładki dla pieszych przy Zwierzynieckiej, ale po protestach mieszkańców z tego pomysłu zrezygnowano[1].

Wycinka drzew pod budowę alei rozpoczęła się w lutym 2017[2]. 9 marca 2017 ogłoszono, że ulicę wybuduje Budimex[3]. Podano, że wartość robót budowlanych wyniesie 39,5 mln zł[3].

Została otwarta 2 lutego 2019[4]. 3 lutego 2019 na ulicę skierowano pierwszą linię autobusową o numerze 168[4].

W kwietniu 2019 odcinek od ul. Czerniakowskiej do ul. Melomanów (dotychczas noszący nazwę ul. Nehru), otrzymał nazwę aleja Polski Walczącej[5].

Opis[]

ROD Czerniaków

ROD Czerniaków po południowej stronie ulicy

Zaczyna się na zachodzie jako przedłużenie ul. Gagarina, na skrzyżowaniu z Czerniakowską. Dalej przecina ulice: Zwierzyniecką, Melomanów i Grupy AK „Północ”.

Nazwa ulicy nawiązuje do znajdującego się w pobliżu Kopca Powstania Warszawskiego, na którego szczytu stoi pomnik Polski Walczącej. W pobliżu znajduje się m.in. ROD Czerniaków.

W alei Polski Walczącej znajduje się buspas, dość nietypowy, bo na pasach wewnętrznych. Jest to rezerwa pod planowaną inwestycję tramwajową w przyszłości. Wytyczenie buspasa zostało skrytykowane m.in. w artykule Gazety Stołecznej autorstwa Jarosława Osowskiego. Jego zdaniem powstanie sieci tramwajowej jest niemożliwe, bo pod ulicą znajdują się komory ciepłownicze, a istnienie buspasa jest nieefektywne, bo drogą jeździ tylko jeden autobus z częstotliwością kursowania co 15-20 minut[6].

Zdjęcia okolicy sprzed i w trakcie budowy alei[]

Przypisy

Zobacz też[]

Advertisement