Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Aleja płk. Ryszarda Kuklińskiego (do 2016: ulica Kuklińskiego) położona jest w dzielnicy Białołęka i stanowi granicę między obszarami MSI Tarchomin i Żerań.

Opis[]

Ulica wychodzi z ul. Modlińskiej, następnie kieruje się na zachód aby wiaduktem przejść nad ulicą która ma stanowić w przyszłości fragment Traktu Nadwiślańskiego (po jego wybudowaniu ulica ma tworzyć z Traktem węzeł drogowy), nad ul. Myśliborską i nad ul. Świderską aby przejść w Most Skłodowskiej-Curie (Północny). Ulica jest dwujezdniową drogą trzypasmową klasy KR6, na odcinku zachodnim do ul. Myśliborskiej posiadającą tory tramwajowe i ścieżki pieszo-rowerowe, jest też częścią Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie.

W przyszłości planowane jest wydłużenie ulicy w ramach Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie na wschód aż do granicy miasta z węzłami z ul. Marywilską, ul. Płochocińską, ul. Nowo-Białołęcką, ul. Ostródzką, Trasą Olszynki Grochowskiej i dalej do Marek. Planowane jest także poprowadzenie dalszą częścią ulicy torów tramwajowych.

Ulica nie ma przypisanych żadnych obiektów, znajdują się przy niej przystanki autobusowe i tramwajowe zespołu Świderska oraz jeden przystanek zespołu Obrazkowa.

Historia[]

Most Polnocny budowa

Tablica informacyjna dot. budowy mostu wraz z ulicami dojazdowymi (2010)

Budowa ulicy wraz z budową mostu łączącego Bielany z Białołęką znajdowała się w planach i studiach komunikacyjnych już w okresie PRL-u, a historia jej planowania i budowy wiąże się bezpośrednio z budową mostu. W 2004 roku ruszył wykup gruntów pod most i ulice dojazdowe do niego. 18 czerwca 2008 roku rozpisano przetarg na budowę mostu z drogami dojazdowymi. W okresie styczeńluty 2009 przeprowadzono wycinkę drzew.

Budowę ulicy rozpoczęto wraz z budową samego mostu w maju 2009 roku. Aby zrealizować budowę ulicy, zlikwidowano około 25 wolnostojących budynków mieszkalnych i gospodarczych, zmieniono także bieg ul. Obrazkowej, która na odcinku od planowanego Traktu Nadwiślańskiego do jej zachodniego krańca (ronda) biegła w podobny sposób co dziś ulica Kuklińskiego i została ona w latach 2010-2011 skierowana nieco na południowy zachód. Ulicę oddano do ruchu razem z mostem 24 marca 2012 roku.

Dnia 12 maja 2016 roku, uchwałą nr XXVII/710/2016[1], ulica stała się aleją – patron pozostał bez zmian.

Patron ulicy[]

Nazwa ulicy pochodzi od pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, "pierwszego polskiego oficera w NATO", postaci historycznej epoki zimnej wojny. Nazwa ta została nadana ulicy po wniosku Rady Dzielnicy Białołęka 5 czerwca 2014 roku uchwałą rady miasta nr LXXXIII/2131/2014.

Przeciwnikami patrona był klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sebastian Wierzbicki nazwał Kuklińskiego "obcym szpiegiem" i zaproponował nazwanie ulicy imieniem Bronisława Geremka. Radni Prawa i Sprawiedliwości preferowali upamiętnienie pułkownika nazwaniem jego imieniem ważniejszej arterii[2]. Wcześniej istniały plany nadania tej nazwy al. 4 Czerwca 1989 roku (wtedy Nowolazurowa), al. Armii Ludowej i Południowej Obwodnicy Warszawy.[2]

Przypisy

Advertisement