Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Aleja Dzieci Polskich (dawniej Żegańska) – ulica położona w Międzylesiu w dzielnicy Wawer, która biegnie od ul. Żegańskiej do ul. Granicznej.

Centrum Zdrowia Dziecka (2)

Centrum Zdrowia Dziecka

Wawer Dzieci Polskich krzyz

Krzyż przydrożny (nr 82)

Droga w tym miejscu istniała już w pewnością w XIX wieku jako szlak biegnący ze wsi Zerzeń do wsi Miłosna, na wschód od linii kolei nadwiślańskiej znajdowała się przy nim osada Kaczy Dół oraz Podkaczy Dół. Na początku XX wieku, w związku z właściwościami okolicznych lasów, zaczęły powstawać zabudowania letniskowe (głównie w otoczeniu głównego szlaku, jakim była ta droga), choć jednocześnie rozwijał się przemysł – istniała huta szkła "Rokitno" (w rejonie obecnej ul. Bielszowickiej) oraz Zakłady Druciane Chrzanowskiego.

Około 1908 roku wzdłuż tej ulicy wybudowano odnogę kolei jabłonowskiej – tzw. "kolejkę do Miłosny", którą poprowadzono wzdłuż tej drogi. Na opisywanym odcinku znalazły się stacje Kaczy Dół oraz Huta, a cała kolejka biegła ze stacji Warszawa Wawer współczesną ul. Pożaryskiego, a dalej do Starej Miłosny przez obecną ul. Tramwajową. Zabudowa znacznie rozwinęła się w okresie międzywojennym, opracowany był też plan regulacji okolicy, jednak wprowadzono go w życie jedynie w niewielkim stopniu.

Kolejka przestała kursować podczas II wojny światowej, a torowiska rozebrano około 1940 roku – ostatnie pozostałości infrastruktury zniknęły gdzieś na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. W 1951 roku cały ten obszar znalazł się w granicach Warszawy, a opisywana droga stała się częścią ulicy Żegańskiej – w 1962 roku wyruszyła tędy linia autobusowa 156. W latach 60. XX wieku zapadła decyzja o budowie w tym miejscu Centrum Zdrowia Dziecka, które realizowano etapami w latach 1973-1991 – w związku z tym przebudowano ulicę, a w 1973 roku jej odcinkowi na wschód od ul. Bielszowickiej nadano nazwę al. Dzieci Polskich – w nawiązaniu do wznoszonego Centrum Zdrowia Dziecka. Wybudowano także pętlę Międzylesie CZD, oficjalnie oddaną do użytku 17 sierpnia 1977 roku – dotarły tu dodatkowo linie 115 i F.

W międzyczasie wybudowano przedłużenie z betonowych płyt na wschód, w kierunku oczyszczalni "Cyraneczka". Wschodni odcinek ulicy (na wschód od ul. Kociszewskich) został przeznaczony do przebudowy i połączonenia z przebudowaną w 2011 roku ul. Borkowską (ob. ul. Graniczna), jednak na drodze stało prawo własności – teren ten znajdował się w rękach prywatnych, a właściciel nie życzył sobie nawet sytuowania w tym miejscu tymczasowych, betonowych płyt. Sytuację mógł rozwiązać jedynie wykup terenu przez miasto, jednak dopiero w połowie 2013 roku udało się miastu odkupić część niezbędnych gruntów, zaś w kwietniu 2014 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych rozpisał przetarg na przebudowę rzeczonego odcinka ulicy, zgłosiły się dwie firmy. W połowie 2014 roku udało się ostatecznie wybrać wykonawcę przebudowy ulicy na odcinku KociszewskichGraniczna, a w międzyczasie rozpisano też przetarg na odcinek MchówKociszewskich. 20 października 2015 roku rozpoczęto realizację pierwszego odcinka - betonowe płyty zostały usunięte, a w ich miejscu powstała nowa droga z chodnikami i drogą rowerową; w tym roku ruszyły również prace na drugim fragmencie, a ostatecznie przebudowaną ulicę otwarto 6 maja 2016 roku, a nowym ciągiem od Wesołej do Wawra ruszyła linia autobusowa Z47, a później 147.

W połowie 2013 roku oficjalnie zaproponowano do realizacji trasę tramwajową która pobiegłaby ze Starej Miłosny przez al. Dzieci Polskich, ul. Zwoleńską i tzw. Most na Zaporze w kierunku planowanych linii tramwajowych na ul. Augustówka i ul. Sobieskiego – celowość budowy była badana przez specjalistów, którzy uznali taką inwestycję za bezzasadną.

Aleja Dzieci Polskich rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Żegańską i ul. Bielszowicką, kieruje się następnie na wschód, gdzie krzyżuje się kolejno z ulicami: Turkusową, Obiegową, Turniejową, Czarnołęcką, Czeladniczą, Kossakowskiego, Dzięcieliny, Jemiołową, Porostową, Jelenia, Przedwiośnie, Bylicową, Trzykrotki, Wisienki, Mchów i Kociszewskich. Ulica kończy bieg na granicy dzielnicy Wawer i Wesoła, przechodząc w ul. Graniczną.

Przy al. Dzieci Polskich 20 znajduje się Centrum Zdrowia Dziecka (przy nim mieści się obiekt hotelarski "Patron"), ponadto na posesji nr 57 znajduje się kapliczka maryjna, na posesji nr 78 kapliczki (za żywopłotem), a obok posesji nr 84 drewniany krzyż przydrożny.

Galeria[]

Advertisement