FANDOM


Adam Naruszewicz

Adam Naruszewicz

Biskup Adam Stanisław Naruszewicz herbu Wadwicz (ur. 20 października 1733 w Pińszczyźnie, zm. 8 lipca 1796 w Janowie Podlaskim) - polski historyk i poeta, biskup smoleński w latach 1788-1790, biskup łucki w latach 1790-1796, jezuita, senator.

Pochodził z podupadłej rodziny magnackiej. Studiował w akademiach jezuickich, m.in. w Wilnie i w Lyonie, po powrocie do kraju objął profesurę w Akademii Wileńskiej, a potem Collegium Nobilium i Szkole Rycerskiej. Rozpoczął działalność literacką około 1749 roku. Jego utwory poetyckie, były drukowane anonimowo głównie w piśmie Zabawy Przyjemne i Pożyteczne. W 1775 roku na życzenie Stanisława Augusta przystąpił do opracowania Historii Narodu Polskiego, którą doprowadził do 1386 roku. W czasie pracy zgromadził bogate źródła do dziejów Polski znane później jako Teki Naruszewicza. Jego prace wyróżniają się dociekliwością i tendencjami dydaktycznymi. Niewątpliwą zasługa Naruszewicza jest sprostowanie wielu naiwnych i błędnych poglądów.

Jego imię nosi jedna z ulic na Mokotowie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię