522 | Czas jazdy (min): min – max 29 – 32 |
co 4-8 – 15 – 15 minut |
522 – linia autobusowa przyspieszona (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Dworca Centralnego do krańca Branickiego, w drugim kierunku zaczynając trasę z przystanku Sarmacka, z kursami skróconymi z Placu Konstytucji. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Woronicza.
Historia[]
Linia ,,522" została uruchomiona 1 października 1993 roku, w wyniku przekształcenia linii B. Kursowała ona na trasie z Redutowej przez Górczewską, al. Solidarności, Marszałkowską, Waryńskiego i Czerniakowską na Wilanów. W 1999 roku linia została skierowana do krańca Znana – początkowo w kursach w dni powszednie, a następnie we wszystkich. 1 września 2009 linię przekształcono w linię okresową 422[5].
Po raz kolejny linia została uruchomiona 2 maja 2012, w wyniku podzielenia linii 520 na dwie (520 i ,,522"). Zmiany tej dokonano, z powodu zamknięcia ul. Marszałkowskiej, spowodowanego budową stacji drugiej linii metra Świętokrzyska. Linia kursowała na trasie ze Znanej przez Olbrachta i al. Solidarności na Bielańską. Po zakończeniu prac, 10 września tego samego roku, linia uległa likwidacji[6].
Linia została przywrócona 7 stycznia 2014 na trasie z Dworca Centralnego przez Goworka, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej na Branickiego, zastąpiła ona linię 422 kursującą na takiej samej trasie tylko w dni powszednie.
Od 8 maja 2017 roku obowiązują także kursy skrócone z Placu Konstytucji do pętli Sarmacka oraz na Branickiego, a także jednokierunkowe kursy z Placu Konstytucji do Świątyni Opatrzności Bożej. 25 marca 2020 kursy wariantowe z Placu Konstytucji do Świątyni Opatrzności Bożej zostały zlikwidowane.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 13 stycznia 2020 roku
Ulice[]
Dworzec Centralny – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie (powrót: Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II) – Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska – Sobieskiego (powrót: Sobieskiego – Dolna – Puławska – Waryńskiego) – al. Rzeczypospolitej – Branickiego – Branickiego (powrót: Sarmacka – Branickiego)
Kursy skrócone (w dni powszednie):
Plac Konstytucji – pl. Konstytucji – Waryńskiego – ... – al. Rzeczypospolitej – Branickiego – Branickiego (powrót: Sarmacka – Branickiego)
Przystanki[]
Dworzec Centralny
Dworzec Centralny
Centrum
Plac Konstytucji
Metro Politechnika
Plac Unii Lubelskiej
Goworka
Spacerowa
Dworkowa
Dolna
Kostrzewskiego
Tor Stegny
Mangalia
Czarnomorska
Świętego Bonifacego
Truskawiecka
Nałęczowska
Instytut Neurologii
Sobieskiego
Oś Królewska
Świątynia Opatrzności Bożej
Branickiego
Sarmacka
Kursy skrócone (w dni powszednie):
Plac Konstytucji
Metro Politechnika
(...)
Świątynia Opatrzności Bożej
Branickiego
Sarmacka
Galeria[]
Przypisy
- ↑ Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji podczas budowy tramwaju do Wilanowa, wtp.waw.pl, 2022-08-26. [dostęp: 2022-08-29].
- ↑ Zamknięcie ul. Spacerowej i Goworka, wtp.waw.pl, 2023-04-28. [dostęp: 2023-05-04].
- ↑ Zmiana lokalizacji buspasa na ul. Puławskiej, wtp.waw.pl, 2023-06-07. [dostęp: 2023-06-09].
- ↑ Otwarcie ul. Spacerowej, wtp.waw.pl, 2023-12-11.
- ↑ Zmiany w komunikacji autobusowej od 1.09.2009 r., ztm.waw.pl (archiwum), 2009-08-26. [dostęp: 2009-08-28].
- ↑ Przywrócenie ruchu na ul. Marszałkowskiej, zmiany w zachodniej części Białołęki, w Starych Kabatach i na Trasie W-Z, ztm.waw.pl (archiwum), 2012-09-06. [dostęp: 2013-01-17].
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe przyspieszone całodzienne ZTM |
Kursujące: 500 • 501 • 502 • 503 • 504 • 507 • 509 • 511 • 512 • 514 • 516 • 517 • 518 • 519 • 520 • 521 • 522 • 523 • 525 • 527 |