489 – historyczna linia autobusowa przyspieszona okresowa szczytowa kursująca z Cmentarza Wolskiego na Sadybę. Linię obsługiwały zajezdnie autobusowe Redutowa, Woronicza i Chełmska.
Historia[]
Pierwszy raz linia została uruchomiona 11 listopada 1976 roku w celu utworzenia bezpośredniego połączenia Sadyby, Stegien, Ochoty, Włoch i Woli. Przekształcona została z linii 389.
Na przestrzeni 14 lat jej kursowania dokonywano tylko kosmetycznych zmian trasy. 10 lipca 1978 roku w celu poprawy komunikacji nowych osiedli wzdłuż ulicy Wałbrzyskiej linię 489 skierowano od al. Lotników do al. Wilanowskiej ulicami Wałbrzyską i Dominikańską zamiast jak dotychczas Puławską.
W latach 1979-1984 linia z powodu zapadnięcia się jezdni na przejeździe w ciągu ul. Chrobrego w Ursusie kursowała objazdem przez Wałowicką, Sympatyczną, Cegielnianą, Techników i Popularną. 12 października 1981 roku linia została wycofana z ulicy Dominikańskiej i jej trasę poprowadzono od ul. Wałbrzyskiej do al. Sikorskiego przez Nowoursynowską i Dolinę Służewiecką.
Oficjalnej likwidacji linia uległa 1 września 1990 roku po przekształceniu jej w linię stałą o nowym oznaczeniu 509.
Ostatnia trasa[]
z 1 września 1990 roku
Ulice[]
Cmentarz Wolski – Fort Wola – Wolska – Połczyńska – Dźwigowa – Globusowa – Chrobrego – Kleszczowa – Łopuszańska – Hynka – Sasanki – Marynarska – al. Wilanowska – al. Lotników – Wałbrzyska – Nowoursynowska – Dolina Służewiecka – al. Sikorskiego – Świętego Bonifacego – Powsińska – Sadyba
Przystanki[]
Cmentarz Wolski
Ciepłownia Wola
Wałowicka
PKP Włochy
Zakład Komputerów
WKD Raków
Przedpole
Zelmot
Hynka
Astronautów
Sasanki
Taśmowa
Rzymowskiego
Bełdan
Aleja Lotników
Wróbla
Noskowskiego
Nowoursynowska
Batumi
Świętego Bonifacego
Klarysewska
Goraszewska
Sadyba
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe przyspieszone okresowe ZTM |
Kursujące: 401 • 402 • 409 • 411 • 414 |