422 | Czas jazdy (min): min – max 28 – 34 | |
co 10 – 30 – - minut | ||
Poprzednie trasy
— 01.10.1975 – uruchomienie —
|
422 – nieistniejąca linia autobusowa przyspieszona okresowa, która kursowała z Dworca Centralnego na Branickiego. Linię obsługiwała zajezdnia autobusowa Woronicza.
Historia
Linię uruchomiono 1 października 1975 roku jako pomocniczą dla linii 122 na trasie z pętli na Powązkach, przy Sybilli na Piaseczyńską na Dolnym Mokotowie. Większa zmiana trasy przyszła dopiero w 1989 roku, kiedy to przedłużono jej kursowanie na Bemowo-Lotnisko z jednej strony i do Wilanowa z drugiej strony. Zlikwidowano ją w 1991 w związku z "zatraceniem wartości linii przyspieszonej".
Ponownie uruchomiono ją 1 września 2009 roku w wyniku przekształcenia linii 522 na trasie ze Znanej na Starych Jelonkach do Wilanowa. Całkowicie zmieniono jej trasę 1 marca 2011 roku, kiedy to skierowano ją z Osiedla Górczewska do Świątyni Opatrzności Bożej, a od 3 listopada na Branickiego. Powodem takiej reformy była racjonalizacja układu linii autobusowych w południowej części Warszawy.
W związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, postulowano początkowo likwidację linii "422", a zamiast niej relację miałaby przejąć linia E-2. Propozycja ta nie spodobała się mieszkańcom, których zdaniem byłoby to znaczne obniżenie jakości podróży, oraz urzędnikom z Wilanowa, których zdaniem jedyna całotygodniowa linia 217 jest w Miasteczku Wilanów niewystarczająca[1]. Opór okazał się tak wielki, że Gazeta Stołeczna 10 kwietnia poprowadziła debatę w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej[2]. Ostatecznie w maju zapadła decyzja o pozostawieniu linii "422" na Branickiego, jednak ze skróceniem jej biegu na Dworzec Centralny[3]. Zmiany zaczęły obowiązywać od 1 czerwca 2013 roku.
Dnia 7 stycznia 2014 roku linia została zlikwidowana w wyniku przekształcenia w kursującą przez cały tydzień linię 522
Ostatnia trasa
z dnia 3 stycznia 2014
Ulice
Dworzec Centralny – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie (powrót: Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II) – Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – Waryńskiego – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska – Sobieskiego – al. Rzeczypospolitej – Branickiego
Przystanki
Dworzec Centralny
Dworzec Centralny
Centrum
Plac Konstytucji
Metro Politechnika
Plac Unii Lubelskiej
Spacerowa
Dolna
Mangalia
Czarnomorska
Świętego Bonifacego
Truskawiecka
Nałęczowska
Instytut Neurologii
Sobieskiego
Oś Królewska
Świątynia Opatrzności Bożej
Branickiego
Przypisy
Linki zewnętrzne
Linie autobusowe przyspieszone okresowe ZTM |
Kursujące: 401 • 402 • 409 • 411 • 414 |