415 | Czas jazdy (min): min – max 33 – 46 |
co 30 – - – - minut |
415 – historyczna linia autobusowa przyspieszona okresowa, która kursowała z Mokrego Ługu do GUS-u. Linię obsługiwała zajezdnia autobusowa Ostrobramska.
Historia[]
Linia „415” została pierwszy raz uruchomiona 1 lipca 1995 roku na trasie spod Huty (dziś Metro Młociny) do Rembertowa. Od tego czasu nie zmieniała trasy, były jedynie dodawane nowe przystanki na trasie, aż do 2001 roku, kiedy przeniesiono jej kraniec na Nowy Rembertów, a w 2003 roku do Woli Grzybowskiej. Tak kursowała do 14 kwietnia 2005 roku, kiedy została zlikwidowana.
Linię „415” ponownie uruchomiono 1 października 2009 roku na trasie z Mokrego Ługu do Metra Politechnika, w celu polepszenia komunikacji na nowo wytyczonym buspasie na Trasie Łazienkowskiej oraz w wyniku żądań mieszkańców Rembertowa dotyczących przywrócenia kursowania linii przyspieszonej na Mokry Ług[1]. Z czasem, dla poprawy przejezdności, skierowano ją na pętlę GUS, a 16 stycznia 2012 roku zlikwidowano, łącząc z linią „515” w „143”, które jeździ na trasie „515”. Linie zastąpiono nowo utworzonymi liniami: „143” i „345” (czyli dzisiejszym „225”).
Ostatnia trasa[]
z 13 stycznia 2012 roku
Ulice[]
Mokry Ług – Czwartaków – Paderewskiego – al. Chruściela – Strażacka – Żołnierska – Marsa – Płowiecka – Grochowska – al. Stanów Zjednoczonych – Most Łazienkowski – al. Armii Ludowej – GUS
Przystanki[]
Mokry Ług
Listonoszy
Szyszaków
Dziewanowska
Paderewskiego
Szafarzy
Zawodowa
Rembertów-Ratusz
Kordiana
Okularowa
Płowiecka
Gocławek
Żółkiewskiego
Plac Szembeka
Wiatraczna
Osiedle Majdańska
Przyczółek Grochowski
Saska
Plac Na Rozdrożu
Marszałkowska
Metro Politechnika
GUS
Przypisy
- ↑ Stałe zmiany tras, ztm.waw.pl (archiwum), 2009-09-24. [dostęp: 2009-09-27].
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe przyspieszone okresowe ZTM |
Kursujące: 401 • 402 • 409 • 411 • 414 |