411 | Czas jazdy (min): min – max 19 – 43 |
co 10-15 – - – - minut |
411 – linia autobusowa przyspieszona okresowa (rozkład jazdy), która kursuje z Metra Politechnika do Starej Miłosny z kursami skróconymi do Gocławia. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Ostrobramska.
Historia[]
Linię "411" po raz pierwszy uruchomiono 24 kwietnia 1983 roku na trasie z Emilii Plater na Fieldorfa, w celu poprawy połączenia komunikacyjnego rozbudowującego się osiedla Gocław z centrum stolicy. Linię sukcesywnie wydłużano, aż w 1986 roku kursowała z pl. Defilad na Gocław. W tym stanie istniała do 15 lutego 1990 roku, gdy przekształcono ją w linię przyspieszoną 501.
Na ulice Gocławia linia powróciła 1 września 2008 roku i pojechała z tamtejszej pętli przez Most Łazienkowski do stacji metra Politechnika. Natomiast już 1 października 2008 roku wprowadzono zmianę, wydłużającą trasę średnio co drugiego kursu do Starej Miłosny. Trasa ta nie uległa zmianie do 16 lutego 2015 roku, kiedy to w związku z pożarem Mostu Łazienkowskiego skierowano ją na trasę objazdową na Dworzec Centralny, likwidacji uległy też wszystkie kursy skrócone na Gocław.
Po otwarciu centralnego odcinka II linii metra, 9 marca 2015 roku, linia "411" została skrócona do przystanku Metro Stadion Narodowy[1]. Zmiany nie spodobały się jednak mieszkańcom Gocławia, którzy twierdzili, że w ten sposób utracili bezpośrednie połączenie ze Śródmieściem i domagali się powrotu linii na swoją poprzednią trasę[2]. Na ich wniosek, 23 marca 2015 roku linia została ponownie przedłużona do Dworca Centralnego[3].
27 października 2015 roku, po ponownym otwarciu mostu Łazienkowskiego wróciła do Metra Politechnika. 1 grudnia 2018 roku została skierowana do nowej pętli Stara Miłosna (Graniczna).
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 1 grudnia 2018 roku
Ulice[]
Metro Politechnika – Waryńskiego – pl. Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej (powrót: al. Armii Ludowej – Waryńskiego – Metro Politechnika) – Most Łazienkowski – al. Stanów Zjednoczonych – Saska (powrót: Saska – Brazylijska – Międzynarodowa – al. Stanów Zjednoczonych) – Egipska – Bora-Komorowskiego – al. Wieniawy-Długoszowskiego – Płowiecka – Czecha – Trakt Brzeski – Jana Pawła II – Graniczna – Stara Miłosna (Graniczna)
Niektóre kursy w godzinach szczytu (w obu kierunkach):
Metro Politechnika – Waryńskiego – ... – Bora-Komorowskiego – Gocław
Przystanki[]
Metro Politechnika
Plac Konstytucji
Metro Politechnika
Marszałkowska
Plac Na Rozdrożu
Rozbrat
Saska
Afrykańska
Wał Gocławski
Abrahama
Bora-Komorowskiego
Horbaczewskiego
Gocław
Trakt Lubelski
Trawiasta
Kajki
Objazdowa
1. Praskiego Pułku
Fabryczna
Nizinna
Stara Miłosna (Ułańska)
Rumiankowa
Pogodna
Cieplarniana
Marmurowa
Torfowa
Torfowa
Stara Miłosna (Graniczna)
Stara Miłosna (Graniczna)
Niektóre kursy w godzinach szczytu (w obu kierunkach):
Metro Politechnika
Plac Konstytucji
Metro Politechnika
(...)
Horbaczewskiego
Gocław
Gocław
Przypisy
- ↑ Otwarcie Centralnego Odcinka II Linii Metra - zmiany w komunikacji miejskiej, ztm.waw.pl (archiwum), 06.03.2015 [dostęp: 11.03.2015]
- ↑ Gocław woli autobus od metra. ZTM: Zmiany? To teraz mało rozsądne, tvnwarszawa.tvn24.pl, 15.03.2015
- ↑ 151 i 411 wróciły do centrum, ztm.waw.pl, 18.03.2015
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe przyspieszone okresowe ZTM |
Kursujące: 401 • 402 • 409 • 411 • 414 |