Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
410 Czas jazdy (min):
min – max
34 – 45
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 20-- minut

410historyczna linia autobusowa przyspieszona okresowa, która kursowała z Grot pod Zachętę. Jej długość w kierunku Grot wynosiła 14,5 km, zaś w drugą stronę 13,4 km. Linię obsługiwał ajent Mobilis.

Historia[]

Linia powstała 9 maja 1995 roku, w wyniku wydzielenia z linii „522” okresowej linii zapewniającej połączenie ciągu ulicy Sobieskiego z Wolą i Centrum. Wyruszała z krańca Redutowa, następnie Jana Olbrachta, Górczewską, al. Solidarności, Marszałkowską, Spacerową, Sobieskiego i al. Wilanowską na Wilanów. W 2002 roku skierowano ją przez Trasę Łazienkowską na Gocław oraz wycofano z krańca Redutowa i przedłużono trasę na Ulrychów. Od 7 listopada 2005 roku zachodni kraniec linii znajdował się na pętli Dworzec Zachodni. Linię zlikwidowano 1 września 2006 roku, w wyniku połączenia z przyspieszoną „523”.

Linię ponownie uruchomiono 12 lutego 2007 roku na trasie GrotyTargówek, w wyniku połączenia linii „310” i „403”. Manewr ten miał na celu stworzenie całodziennego przyspieszonego połączenia Targówka ze stacją metra Ratusz Arsenał oraz ograniczenia ruchu autobusowego na przeznaczonym do remontu Krakowskim Przedmieściu. 15 marca 2009, w związku z remontem Trasy W-Z, linię skrócono do odcinka GrotyBielańska. Po zakończeniu remontu Trasy W-Z, trasę lekko skorygowano w Śródmieściu, przenosząc przystanek krańcowy z ulicy Bielańskiej pod Zachętę oraz uznano trasę skróconą jako stałą[1][2].

410 na Radiowej by Kubar906

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 410 na ulicy Radiowej (2012)

4876-410

Autobus linii 410 w alei Solidarności (2008)

W związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, zatwierdzonym w maju[3], od 1 czerwca 2013 roku linia została zlikwidowana z powodu jej słabego wykorzystania, a część trasy została włączona w bieg nowej linii „320”.

18 listopada 2023 roku linia została uruchomiona na jeden dzień jako linia specjalna, na trasie z Metra Marymont na Metro Trocka, z okazji dziesięciolecia wycofania autobusów marki Ikarus z ruchu liniowego[4]. Przejazd linią był bezpłatny.

Ostatnia trasa[]

obowiązująca do 31 maja 2013 roku

Ulice[]

GrotyHubala-DobrzańskiegoBolimowska (powrót: BolimowskaSpychowskaHubala-DobrzańskiegoGroty) – KocjanaKaliskiegoRadiowaPowstańców ŚląskichGórczewskaLesznoOkopowaal. Solidarności – (powrót: al. SolidarnościLeszno) – al. Solidarnościpl. BankowySenatorskaWierzbowapl. PiłsudskiegoKrólewskaZachęta (powrót: KrólewskaMarszałkowskaal. Solidarności)

Przystanki[]

K1R Groty
Ż1R Zagłoby
Ż1R Hubala-Dobrzańskiego
Ż1R Iskry
S1R Podkowińska
R2
Ż Arkadyjska
S Kocjana-Sądy
Ż Kartezjusza
Ż Kocjana
S WAT
S Archimedesa
S Stare Bemowo
S Radiowa-WAT
S Radiowa
S Dywizjonu 303
S Kazubów
S Bemowo-Ratusz
S Konarskiego
S Góralska
S2 Jana Olbrachta
S1 Ciołka
S2 Park Moczydło
S PKP Koło
S Płocka-Szpital
S Młynarska
S Leszno
S2 Okopowa
S Wola-Ratusz
S Kino Femina
S Plac Bankowy
S2 Plac Teatralny
K2 Zachęta

Trasa jako linia specjalna[]

z 18 listopada 2023 roku

Ulice[]

Metro MarymontWłościańskaSłowackiego - Księdza Popiełuszkipl. WilsonaKrasińskiegoKonwiktorskaBonifraterskapl. KrasińskichMiodowaKrakowskie PrzedmieścieFochaal. SolidarnościTargowa11 ListopadaŚwiętego WincentegoOssowskiegoTrockaMetro Trocka

Przystanki[]

K1 Metro Marymont
S1 Metro Marymont
Ż Księdza Popiełuszki
S Plac Wilsona
Ż Czarnieckiego
Ż Konwiktorska
S Muranowska
S Plac Krasińskich
Ż Kapitulna
S Plac Zamkowy
Ż Hotel Bristol
Ż Plac Piłsudskiego
S Stare Miasto
S Park Praski
S Dworzec Wileński
Ż Strzelecka
S Bródnowska
S Rondo Żaba
S Metro Targówek Mieszkaniowy
S Metro Trocka
K2 Metro Trocka

Przypisy

Linki zewnętrzne[]

Advertisement