402 | Czas jazdy (min): min – max 35 – 54 |
co 10 – 15 – - minut |
402 – linia autobusowa przyspieszona okresowa (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Marysina na Wynalazek. Linię obsługują zajezdnie autobusowe Woronicza i Ostrobramska.
Historia[]
Linia "402" została uruchomiona po raz pierwszy, jako linia mikrobusowa zwykła, w dniu 16 czerwca 1963 na trasie z PKP Międzylesia przez ulice Patriotów i Bysławską do Falenicy. Linię zlikwidowano 5 lipca 1964 w związku z przedłużeniem trasy linii C. Po raz kolejny wyruszyła na ulice miasta dnia 2 września 1974, na trasie z Emilii Plater przez ulice Świętokrzyską, Jasną, Zgodę, Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Waszyngtona, Dwernickiego i Szaserów na Osiedle Młodych. Zatrzymywała się jedynie na sześciu przystankach na trasie, w 1978 linię wydłużono od Szaserów przez Chłopickiego do pętli Olszynka. Dnia 30 listopada 1991 roku linia została zlikwidowana, a jej tabor przejęła linia zwykła "102".
Po raz kolejny linia "402" wyjechała na ulice Warszawy 23 października 1995 i połączyła kraniec Stare Bemowo przez Radiową, Wrocławską, Powstańców Śląskich, Kochanowskiego, Rudnickiego, Powązkowską, Dziką, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, Senatorską, Wierzbową, Królewską, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat na Plac Trzech Krzyży. W 1996 została połączona z linią 370 i wydłużona w obu kierunkach, od ul. Kochanowskiego przez Conrada na Chomiczówkę oraz od al. Solidarności przez Targową, Ząbkowską, Radzymińską, Naczelnicką i Zabraniecką na Utratę. Likwidacji uległa w dniu 1 września 1999 roku, po połączeniu z "307".
Po raz trzeci, linia "402" uruchomiona została w związku z przyłączeniem Wesołej do Warszawy w 2002 roku, przekształcając ją ze strefowej "702" na trasie z Wiatracznej przez Grochowską, Płowiecką, Czecha, Trakt Brzeski i Jana Pawła II do Starej Miłosnej. Dnia 1 października 2004 została wydłużona na zachodzie do Śródmieścia, od ul. Płowieckiej przez Ostrobramską, al. Stanów Zjednoczonych, most Łazienkowski, al. Armii Ludowej, Waryńskiego, Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie na Dworzec Centralny[1]. Dnia 1 marca 2005 roku została przekształcona w całodzienną 502.
W styczniu 2012 roku ZTM zapowiedział przywrócenie linii jako przekształconego E-2 z dodatkowymi przystankami, jednak w wyniku protestów pasażerów zrezygnował z tej decyzji.
Dnia 18 stycznia 2016 roku została uruchomiona na trasie z Marysina przez Korkową, Stepową, Okularową, Marsa, Ostrobramską, al. Wieniawy-Długoszowskiego, most Siekierkowski, al. Becka, al. Witosa, al. Sikorskiego, Dolinę Służewiecką, Nowoursynowską, Wałbrzyską, al. Lotników, al. Wilanowską, Marynarską, PKP Służewiec (z pominięciem przy powrocie), Postępu, Cybernetyki i Wynalazek (z powrotem do Marynarskiej) na Wynalazek i zastąpiła, na tym odcinku, skróconą linię "401" (Ursus-Niedźwiadek – Ursynów Południowy)[2].
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 18 stycznia 2016 roku
Ulice[]
Marysin – Korkowa – Stepowa – Okularowa – Marsa – Ostrobramska – al. Wieniawy-Długoszewskiego – most Siekierkowski – al. Becka – al. Witosa – al. Sikorskiego – Dolina Służewiecka – Nowoursynowska – Wałbrzyska – al. Lotników – al. Wilanowska – Marynarska – zawrotka przy PKP Służewiec – Marynarska – Postępu – Cybernetyki – Wynalazek – Wynalazek (powrót: Wynalazek – Wynalazek – Marynarska – al. Wilanowska)
Przystanki[]
Marysin
Marysin
Sezam
Potockich
Łysakowska
Rezedowa
Okularowa
Płowiecka
Gocław
Most Siekierkowski
Siekierki-Sanktuarium
Aleja Witosa
Tor Stegny
Warneńska
Dolina Służewiecka
Nowoursynowska
Noskowskiego
Metro Służew
Aleja Lotników
Bełdan
Rondo Unii Europejskiej
Postępu
Wynalazek
PKP Służewiec
PKP Służewiec
Rondo Żabczyńskiego
Wynalazek
Przypisy
- ↑ Zmiany w komunikacji miejskiej na początku października, ztm.waw.pl (archiwum), 2004-10-01. [dostęp: 2004-10-19].
- ↑ Stałe zmiany dla linii 178 i 401 | Uruchomienie linii 402, ztm.waw.pl (archiwum), 2016-01-14. [dostęp: 2016-02-15].
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe przyspieszone okresowe ZTM |
Kursujące: 401 • 402 • 409 • 411 • 414 |