Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 180. Zobacz też: 180-bis.
180 Czas jazdy (min):
min – max
52 – 68
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 71215 minut
Anielewicza (autobus 180)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 180 na ul. Anielewicza

180linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Chomiczówki do Wilanowa. Linię obsługują zajezdnie autobusowe: Ostrobramska, Kleszczowa i ajent Mobilis.

Historia

Powązkowska (autobus 180)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 180 na ul. Powązkowskiej

180 na pętli Wilanów (by BartekBD)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 180 na pętli Wilanów

Linia "180" została uruchomiona 2 stycznia 1967 roku w celu odciążenia ruchu tramwajowego w ciągu ul. Marszałkowskiej, wyruszyła na trasę z Zamenhofa przez Andersa, pl. Dzierżyńskiego i Marszałkowską na Plac Konstytucji, po kilkunastu dniach wydłużono jej bieg na południe przez Puławską do Sandomierskiej, a w czerwcu jeszcze dalej przez Narbutta i Kazimierzowską do Madalińskiego, a powrót odbywał się Madalińskiego do ul. Puławskiej. W listopadzie 1967 roku linię "180" skierowano ponadto jednokierunkowo przez nową ul. Waryńskiego.

Dnia 11 listopada 1973, w związku z likwidacją linii tramwajowej do Wilanowa, trasę linii "180" wydłużono od ul. Puławskiej przez Spacerową, Gagarina, Czerniakowską, Powsińską, Wiertniczą i Przyczółkową do pętli Wilanów, zaś 14 grudnia 1973 roku linia dotarła przez ul. Anielewicza do krańca Esperanto na Muranowie. Poza drobnymi korektami, trasa ta nie uległa zmianie przez kolejnych kilkadziesiąt lat, dopiero 1 września 1999 roku linię wycofano z ul. Marszałkowskiej i skierowano od ul. Anielewicza przez Świętojerską, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie i Belwederską do ul. Gagarina, zaś 1 lipca 2000 roku przedłużono jej trasę wraz z wprowadzeniem oznaczenia "Warszawska Linia Turystyczna" – wydłużono jej trasę od ul. Anielewicza przez Okopową i Powązkowską na Cmentarz Wojskowy. W pojazdach wprowadzono specjalne, dwujęzyczne dekoracje liniowe z zaznaczonymi mijanymi zabytkami. Na początku października 2009 roku na tej linii pojawiły się też pierwsze elektroniczne wyświetlacze tablic bocznych.

Dnia 7 kwietnia 2010 roku linia została wydłużona przez Maczka, Rudnickiego, Kochanowskiego i Conrada do pętli Chomiczówka w zastępstwie zawieszonej linii 170, jednocześnie przestając być linią turystyczną. Taka zmiana została wymuszona wycofaniem linii 170 z ul. Słomińskiego, gdzie rozpoczęła się przebudowa wiaduktów nad torami kolejowymi – ostatecznie 12 stycznia 2011 trasę tę uznano za stałą. Dnia 21 sierpnia 2014 roku u zbiegu al. Jana Pawła II z ul. Anielewicza doszło do zderzenia z udziałem dwóch autobusów linii "180" i samochodu osobowego, ten jechał w kierunku południowym i uderzył w bok autobusu przejeżdżającego przez skrzyżowanie w kierunku zachodnim, który siłą uderzenia odbił w bok i zderzył się z jadącym mu z naprzeciwka drugim autobusem tej samej linii[1]. W wyniku wypadku cztery osoby zostały ranne, a przejazd przez skrzyżowanie był poważnie utrudniony przez trzy godziny.

Trasa

ostatnio zmieniana 7 kwietnia 2010

Ulice

ChomiczówkaConradaKochanowskiegoRudnickiegoMaczkaPowązkowskaOkopowaAnielewiczaŚwiętojerskapl. KrasińskichMiodowaKrakowskie PrzedmieścieNowy ŚwiatAleje UjazdowskieBelwederskaGagarinaCzerniakowskaPowsińskaWiertniczaPrzyczółkowaWilanów

Przystanki

Autobus 180 (korale)

Tablica boczna (2011)

Korale 180 turystyczna

Tablica boczna (2009)

DSC03557

Autobus Neoplan N4020td na linii 180 na ul. Krakowskie Przedmieście

DSC03653

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 180 w Alejach Ujazdowskich

Miodowa (autobus 180)

Autobus Mercedes Conecto G na linii 180 na ul. Miodowej

DSC5866

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 180 na pętli Wilanów

K1 Chomiczówka
S Conrada
S Galla Anonima
S Kochanowskiego
S Obrońców Tobruku
Ż Generała Maczka
S Powązki-Cmentarz Wojskowy
S Elbląska
Ż Duchnicka
S Powązki-IV Brama
S Powązkowska
S Niska
Ż1 Cmentarz Żydowski
S Esperanto
S Smocza
S Anielewicza
S Nalewki-Muzeum
S Muranów
S Świętojerska
S Plac Krasińskich
S Kapitulna
S Plac Zamkowy
S Hotel Bristol
S Uniwersytet
S Ordynacka
S Foksal
S Plac Trzech Krzyży
S1 Piękna
S Plac Na Rozdrożu
S Łazienki Królewskie
S Spacerowa
S Stępińska
S Iwicka
S Sielce
S Chełmska
S Aleja Witosa
S1 Plac Bernardyński
S2 Gołkowska
S Limanowskiego
S Goraszewska
S Sadyba
S Wiertnicza
S Łowcza
S Kosiarzy
K2 Wilanów

Przypisy

Linki zewnętrzne



Advertisement