129 | Czas jazdy (min): min – max 28 – 35 |
co 30 – 30 – 30 minut |
129 – linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Redutowej na PKP Ursus. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Kleszczowa.
Historia
Linia "129" została uruchomiona 20 lutego 1950 roku na trasie z Placu Dzierżyńskiego przez ul. Marszałkowską na Plac Zbawiciela jako linia wspomagająca tramwaje, kursowała jednak tylko w godzinach szczytu i nie cieszyła się dużą frekwencją, wobec czego po niespełna dwóch miesiącach została zlikwidowana.
Ponowne uruchomienie linii "129" nastąpiło 22 lipca 1953 roku, skierowano ją wówczas na trasę z Ciepłowni Wola przez Dźwigową, Globusową, Bolesława Chrobrego, Kleszczową, Łopuszańską i al. Krakowską na Malowniczą, zaś miesiąc później jej północny kraniec przeniesiono na Cmentarz Wolski, na pętlę przy ul. Sieradzkiej, aby ułatwić przesiadkę do tramwajów. W 1969 roku linię "129" przeniesiono północny kraniec linii na nową pętlę Cmentarz Wolski, zaś w 1971 roku przeciwległy kraniec został przeniesiony w nowe miejsce, na pętlę Okęcie. Trasa ta nie uległa już zmianie przez kolejnych kilkanaście lat, aż do 1 września 1992 roku, kiedy to linię "129" zlikwidowano, a jej trasę przejęła przekształcona w "189" linia "509" (Cmentarz Wolski – Sadyba).
Linię "129" uruchomiono po raz kolejny 1 sierpnia 1996 roku i wyruszyła ona na trasę podobną do poprzedniej, z Cmentarza Wolskiego na Okęcie, jedyną różnicą był przejazd odcinkiem Dźwigowa – Wałowicka – Sympatyczna – Cegielniana – Techników – Popularna – Bolesława Chrobrego zamiast bezpośrednio ul. Globusową we Włochach. Dnia 10 lutego 1998 roku trasę linii przedłużono Wolską, Redutową, Jana Olbrachta i Ciołka na Koło. W 2000 roku wprowadzono skróconą trasę w dni świąteczne, wówczas autobusy kursowały tylko do pętli Redutowa, jednak ten wariant zlikwidowano ostatecznie w 2002 roku. W 2003 roku linię "129" wycofano z Okęcia, kierując Ryżową, Dzieci Warszawy, Sławka, Pużaka, Kompanii AK Kordian i Regulską do pętli Regulska – w tym kształcie kursowała do 1 maja 2008 roku, kiedy to wraz z reorganizacją tras autobusów w Ursusie skierowano ją ulicą ul. Regulską do pętli PKP Ursus.
Dnia 22 marca 2013 roku Zarząd Transportu Miejskiego, w ramach polityki oszczędności, ogłosił projekt racjonalizacji tras komunikacji autobusowej – według niego kursowanie linii "129" miało zostać ograniczone do dni powszednich, na co nie zgadzała się dzielnica Ursus[1], wobec czego najpierw zadecydowano o pozostawieniu linii bez zmian[2], zaś ostatecznie na wniosek Urzędu Dzielnicy Ursus od 1 czerwca linia została skierowana na nową trasę z Koła i od ul. Sławka przez pl. Tysiąclecia i Wojciechowskiego na Ursus-Sanktuarium (d. Zagłoby). Kolejna korekta miała miejsce 7 stycznia 2014 roku, kiedy to linia "129" pojechała przez Powstańców Śląskich, Strąkową i Boznańskiej, natomiast 8 lutego 2014 roku skrócono trasę linii do PKP Ursus, a odcinek do pętli Ursus-Sanktuarium przejęła linia 307.
Trasa
ostatnio zmieniana 8 lutego 2014
Ulice
Redutowa – Jana Olbrachta – Stroma – Strąkowa – Oświatowa – Człuchowska – Powstańców Śląskich (powrót: Strąkowa – Boznańskiej – Jana Olbrachta) – Powstańców Śląskich – Dźwigowa – Wałowicka – Sympatyczna – Cegielniana – Techników – Popularna – Bolesława Chrobrego – Ryżowa – Dzieci Warszawy – Sławka – Bohaterów Warszawy – Kościuszki – Spisaka – PKP Ursus (powrót: Sosnkowskiego – Kościuszki)
Przystanki
Redutowa
Redutowa
Antka Rozpylacza
Znana
Strąkowa
Batalionu Miotła
Plac Kasztelański
Hala Wola
Synów Pułku
Ciepłownia Wola
Parowcowa
Wałowicka
Sympatyczna
Płużańska
Techników
Stawy
PKP Włochy
Ryżowa
Zapustna
Dzieci Warszawy
Skoroszewska
Szancera
Adamieckiego
Plac Tysiąclecia
PKP Ursus
Malinowa
PKP Ursus
PKP Ursus
Przypisy
Linki zewnętrzne
Linie autobusowe zwykłe całodzienne ZTM |
Kursujące: 102 • 103 • 104 • 105 • 106 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 116 • 117 • 118 • 119 • 120 • 121 • 122 • 123 • 124 • 125 • 126 • 127 • 128 • 129 • 131 • 132 • 133 • 134 • 135 • 136 • 138 • 139 • 140 • 141 • 142 • 143 • 145 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 156 • 157 • 158 • 159 • 160 • 161 • 162 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 169 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 177 • 178 • 179 • 180 • 181 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 187 • 188 • 189 • 190 • 191 • 192 • 193 • 194 • 196 • 197 • 198 • 199 • 200 • 201 • 202 • 203 • 204 • 207 • 208 • 209 • 210 • 211 • 212 • 213 • 217 • 218 • 219 • 220 • 221 • 222 • 225 • 226 • 228 • 234 • 239 • 240 • 245 • 249 • 250 • 251 • 255 • 256 • 262 • 263 • 264 |